Posted on

Gitara akustyczna to instrument muzyczny, z którym należy się odpowiednio obchodzić. Co ważne, tego rodzaju działanie nie tylko wpływa na zachowanie gitary w idealnym stanie, ale również w wielu wypadkach również na wzrost jej wartości. Dotyczy to zwłaszcza modeli nieco droższych lub posiadających ciekawą historię.

Jakie mogą być konsekwencje wynikające z niewłaściwego obchodzenia się z instrumentem muzycznym?

Jak wspomniano powyżej, gitary akustyczne to instrumenty, które wymagają odpowiedniego traktowania. W przypadku braku dostatecznej ostrożności lub niewiedzy użytkownika dochodzić może do uszkodzenia instrumentu, w tym choćby brzęczenia strun, rozklejania się pudła rezonansowego lub powstawania pęknięć na korpusie lub gryfie. Poza tym, pojawiać się może tak zwana wysoka akcja strun nad gryfem czy problemy związane ze strojeniem instrumentu lub jego odpowiednią intonacją. Wśród innych dość powszechnie występujących usterek wymienia się wypaczone progi oraz skrzywione gryfy instrumentów.

W jaki zatem sposób należy dbać o instrument?

Gitary akustyczne powinny być przede wszystkim przechowywane w odpowiednich miejscach, które cechują się właściwymi parametrami w zakresie:

  • temperatury,
  • wilgotności.

Nie można bowiem zapominać o tym, że gitary akustyczne wykonywane są przede wszystkim z drewna, które podatne jest na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, w tym choćby zmiany temperatury i wilgotności otoczenia. Warto dodać, że szczególnie wrażliwe na te czynniki są instrumenty nowe.

Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie przeznaczone do przechowywania instrumentu?

W pomieszczeniu, w którym przechowywana ma być gitara akustyczna powinna panować stała wilgotność. Jej zalecany przedział wynosi od czterdziestu do sześćdziesięciu procent. Warto zatem zaopatrzyć się w nawilżacz oraz higrometr. Nowoczesne higrometry mają wiele przydatnych funkcji, w tym choćby umożliwiają przesyłanie powiadomień informujących o przekroczeniu ustalonych uprzednio zakresów na smartfony. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są również nawilżacze. Proste i tanie produkty umieszczane są w pudłach rezonansowych, zaś nieco droższe i większe urządzenia stawiane powinny być w sąsiedztwie gitary. Pomieszczenia służące przechowywaniu instrumentów nie powinny być jednak narażone na zbyt wysoką wilgotność oraz na przeciągi. Ekspozycja urządzenia na podwyższoną wilgotność panującą w pomieszczeniu oraz wysoką temperaturę prowadzić może bowiem do osłabienia wiązania kleju stosowanego przy mostku instrumentu oraz oderwania tego elementu. Gitara powinna być również przechowywana w zacienionym miejscu, a temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Warto dodać, że w okresie zimowym warto zadbać o to, aby gitara nie była narażona na negatywny wpływ mrozów. W przypadku chęci ogrzania pomieszczenia warto pozostawić gitarę w futerale. Tego rodzaju działanie umożliwia równomierne ogrzanie drewna oraz ogranicza ryzyko związane z ewentualnym uszkodzeniem zewnętrznej powłoki instrumentu.

Na jakie inne elementy należy zwracać uwagę?

Gitary akustyczne powinny być przechowywane w odpowiednich futerałach. Produkty tego rodzaju powinny być sztywne i dopasowane do danego modelu instrumentu. Co ważne, gitary w futerale powinny być przechowywane pionowo i pojedynczo. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie pokrowców. Tego rodzaju produkty nie chronią jednak instrumentu przed niekorzystnym wpływem skrajnych wartości wilgoci czy temperatury. W celu przechowywania instrumentów można również stosować:

  1. haki ścienne

Zapewniają one szybki i wygodny dostęp do instrumentu lub instrumentów oraz pozwalają wyeksponować gitary na ścianie. Są one jednak montowane na stałe i wymagają wywiercenia w ścianie otworów.

  1. statywy i stojaki

Zabezpieczają instrumenty przed upadkiem i stanowią zdecydowanie lepsze rozwiązanie od opierania gitary o ścianę.

Wybór futerału lub stojaka zależy od preferencji użytkownika instrumentu oraz częstotliwości grania. Gitary używane codziennie zwykle odstawiane są na statywy, zaś instrumenty przechowywane przez dłuższy czas umieszczane są w futerałach. Warto w tym wypadku uprzednio poluzować napięcie strun za pomocą stroików.

W jaki sposób należy pielęgnować gitarę?

Instrumenty muzyczne wymagają starannej i regularnej pielęgnacji. Warto pamiętać również o tym, że na dłoniach użytkownika znajdować się może brud i tłuszcz, a zatem konieczne jest mycie rąk przed kontaktem z instrumentem. Sama gitara akustyczna powinna być również regularnie czyszczona. Na gryfie instrumentu mogą bowiem gromadzić się zabrudzenia i drobne fragmenty naskórka. Tego rodzaju drobiny wpływają na zmianę brzmienia instrumentu, a także na rdzewienie i korodowanie strun oraz metalowych elementów gitary. regularnie czyszczona powinna być również podstrunnica. W tym celu należy stosować środki, które ograniczają nadmierne przesychanie tego elementu. Korpus instrumentu powinien być pielęgnowany za pomocą specjalistycznych środków. W tym celu nie należy jednak wykorzystywać wody.

Czy regulacja instrumentu ma duże znaczenie?

Zdecydowanie tak. Regularna i prawidłowo prowadzona regulacja gitary akustycznej zdecydowanie przedłuża jej żywotność. Należy również pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu dochodzić może do lekkiego wygięcia gryfu gitary. Konieczna jest wówczas regulacja, która powinna być prowadzona pod nadzorem doświadczonego lutnika. Wymianie i regulacji mogą i powinny podlegać również struny. W przeciwnym bowiem razie może dochodzić do ich zabrudzenia i korodowania. W efekcie dochodzi do pogorszenia jakości dźwięku. Wymianę strun warto przeprowadzić równocześnie z czyszczeniem podsuwnicy. Należy w tym wypadku stosować specjalistyczne środki pielęgnacyjne, które dostępne są w sprzedaży stacjonarnej i internetowej. Dobrej jakości produkty nie są tanie, ale w tym jednak wypadku nie należy nadmiernie oszczędzać. Nieco droższe środki pielęgnacyjne są zwykle bardzo wydajne, skutecznie usuwają zanieczyszczenia oraz nie niszczą delikatnych elementów instrumentu. Regularnie czyszczona i starannie pielęgnowana gitara akustyczna pozostaje w stanie niepogorszonym przez bardzo długi czas. Dzięki niej z powodzeniem może być realizowana pasja, którą jest gra na tym wyjątkowym instrumencie muzycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.