Posted on

Wydaje Ci się czasami, że jesteś w pułapce? Czy czujesz się ofiarą fatalnych zbiegów okoliczności lub innych ludzi? Jak odzyskać pewność siebie?

W życiu nie zawsze wszystko dobrze się układa

Tracimy członków rodziny i przyjaciół, poważnie chorujemy, ulegamy niezawinionym przez nas wypadkom, stajemy się bezrobotni, bo firma upada. W takich chwilach łatwo ulec poczuciu bezsilności. Walczymy z losem, współczujemy sobie, a być może nawet popadamy w depresję. Cierpimy. To, jak bardzo, zależy od nas samych i naszego stosunku do otoczenia. Jak przestać być ofiarą?

Co czyni Cię ofiarą?

Nie można się ustrzec przed atakami, chorobami, rozczarowaniem i bólem. Ale mamy wpływ na to, jak reagujemy na takie sytuacje i jak bardzo one nas dotykają. Ból jest nieunikniony, ale cierpienie jest dobrowolne. Cierpisz, ponieważ myślisz, że inni ludzie lub los są winni twoich problemów. Jednak kiedy obwiniamy innych, dajemy im władzę nad nami i naszym życiem. W ten sposób pozbawiamy się sprawczości i stajemy się ofiarami.

Z nastawieniem, że nieuchronnie będziesz musiał cierpieć przy pewnych okazjach i wydarzeniach, wcielasz się w rolę ofiary.  Zadajesz sobie wiele bólu, postrzegając się jako kogoś, kto nie ma wyboru w kwestii swojego życia i uczuć. Łatwe życie nie uszczęśliwia. O wiele ważniejsze jest to, że potrafimy sobie radzić z traumatycznymi wydarzeniami i problemami. To postawa decyduje, czy i jak bardzo doświadczasz przykrości. Nieszczęśliwy i przygnębiony jest ten, kto, poprzez brak pewności siebie, postrzega się jako ofiarę okoliczności lub losu. Wygrywa zaś ten, kto wierzy, że mimo niesprzyjających okoliczności można zostać kowalem własnego losu. Nie oznacza to unikania przykrych i bolesnych doświadczeń. Zatem, jak przestać być ofiarą? Warto być przekonanym, że ma się siłę do zmiany i wpływ na swoje życie. Nikt nie może sprawić, że poczujesz się źle, jeśli Ty na to nie pozwolisz.

Przejmij stery

Zyskasz siłę do przezwyciężania przeciwności, gdy weźmiesz pełną odpowiedzialność za siebie, swoje życie i swoje uczucia. 

  • Jeśli myślisz, że jesteś słaby, stajesz się kimś, kto nie walczy, a prowokuje innych do ataku.
  • Jeśli myślisz, że jesteś bezradny, stajesz się ofiarą samego siebie.
  • Jeśli uważasz się za gorszego, łatwo Cię zranić.
  • Jeśli uważasz się za niekochanego, będziesz niekochany.
  • Jeśli współczujesz sobie, stajesz się ofiarą, obwiniając los lub innych za swoją sytuację.
  • Kiedy uzależniasz swoją wartość od aprobaty innych, pełnisz rolę ofiary.
  • Jeśli uważasz, że zależysz od innych, łatwo ulegasz manipulacji.

Czy bycie ofiarą się opłaca?

Tak, przyjęcie roli ofiary może przynosić szereg korzyści. Można usiąść bezczynnie, położyć ręce na kolanach i winić innych – rzekomych sprawców – za nasze niepowodzenia. Można również otrzymać dużo wsparcia i opieki w formie litości i pocieszenia. Możemy współczuć sami sobie, co sprawia, że czujemy się dobrze. Możemy postrzegać siebie jako dobrych i moralnych ludzi – w przeciwieństwie do tych złych, zadających ból. Ofierze przysługuje także odszkodowanie za doznaną niesprawiedliwość. Inni (ludzie, los, rodzice, Bóg) są nam coś winni. Nie musimy nic robić, a wciąż czujemy się dobrze. To jednak tylko nagrody pocieszenia, łagodzące cierpienie emocjonalne, ale nie eliminujące go. Korzystniej byłoby uwolnić się od roli ofiary, jak i odzyskać pewność siebie. Tylko tak można uodpornić się na ataki i urazy, ocalić się od cierpienia i ukształtować życie tak, jak chcemy.

6 wskazówek, jak przestać być ofiarą

Chłopiec, który jest ofiarą losu
Źródło: Pexels.com
  1. Uświadom sobie, że przyjmujesz role ofiary. Pierwszy krok do zmiany, to przyznanie tego przed samym sobą.
  2. Przestań postrzegać sobie jako ofiarę, a innych jako sprawców. Jeśli myślisz, że nie masz na nic wpływu, jesteś uwięziony w roli. By móc wykorzystać poczucie wpływu, zrozum: określam, jak się czuję i zachowuję. Weź odpowiedzialność za swoje uczucia, a brak pewności siebie zniknie.
  3. Naucz się i ćwicz umiejętność panowania i wpływu na swoje uczucia.
  4. Zrozum motywy postępowania otoczenia. Poznając osobiste powody, dla których inni źle Cię traktują lub wykorzystują, zrozumiesz ich zachowanie i uniezależnisz się od ich opinii.
  5. Zbuduj swoją samoocenę. Im bardziej poprawisz swoją samoocenę i nauczysz się samoakceptacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że staniesz się ofiarą.
  6. Uświadom sobie, że nie jesteś winny. Świat nie zawsze jest sprawiedliwy i zrozumiały. Nie postrzegając negatywnych wydarzeń jako kary ani czegoś dotyczącego tylko Ciebie, poczujesz się mniej prześladowany.

Przeczytaj także artykuł na temat tego – „Jak przestać być ofiarą przemocy seksualnej i jak sobie pomóc?„.

O autorze:
Patrycja Gepner – hipoterapeutka, miłośniczka literatury i kina

Źródła:

  • Dr. Doris Wolf – https://www.psychotipps.com/opferrolle-aufgeben.html,
  • Verena Kast, Abschied von der Opferrolle: Das eigene Leben leben.

 

 

One Reply to “Uwierz w siebie! Słów kilka o tym, jak przestać być ofiarą”

  1. Trzeba być odważnym! Wówczas będziemy w stanie pokonać wszelkie problemy, jakie pojawiają się na naszej drodze. Bardzo długo zmagałem się z rolą ofiary losu. Mało tego, bez pomocy psychologa się nie obeszło. Ale dziś już wiem, że życie mamy jedno i nie warto poddawać się ciągłym słabościom i poczuciu winy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.