Posted on

Upływający czas na ograniczeniach wszem  wobec panujących, skłania do poszukiwania nowych zajęć. Czy projektowanie ubrań może stać się pomysłem, nie tylko na hobby, ale również na biznes? Sprawdźmy!

Jak nauczyć się projektowania ubrań

Z modą spotykamy się wszędzie. Posiadane wyczucie estetyki, stylistyki pozwala na co dzień ubrać się zgodnie z panującymi trendami. Niezależny charakter danej osoby przełamuje te wyznaczone kursy i swoim stylem podkreśla ich indywidualność. To bardzo dobry początek, aby zająć się projektowaniem ubrań. Masz wątpliwości? Niepotrzebnie!

Osoba zajmująca się tworzeniem nowej odzieży powinna mieć zdolności plastyczne w dziedzinie rysunku, jak i szeroką wiedzę technologiczną o dostępnych tkaninach i materiałach. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzą oferowane kursy, nie tylko rysunku, ale również szycia. Także szkoły stacjonarne i uczelnie oferują naukę w zakresie projektowania ubioru. W ostatnim czasie pojawiło się dużo kursów online, które mogą być dobrym początkiem do własnego biznesu.

Jak projektować ubrania krok po kroku?

Aby wiedzieć, jak projektować ubrania krok po kroku, na początek:

  • Przygotuj szkic sylwetki, dla której jest projektowany ubiór z uwzględnieniem przodu i tyłu.
  • Zrób zarysy ubrania z uwzględnieniem detalów typu: zaszewki, zamki, wcięcia itp.
  • Miej dane techniczne stroju, np. długość elementów, rodzaj użytego materiału.

 Aby projektować ubrania, niezwykle istotne jest zapoznanie się z rodzajem sylwetek, dla których będą przygotowywane wzory. Ważne jest zastanowić się i przemyśleć, do jakiej grupy docelowej ma być skierowany dany model. Inne cechy będą posiadały ubiory dla kobiet, mężczyzn, a jeszcze inne dla dzieci. Grupy wiekowe posiadają odmienne upodobania. To co będzie idealne do ubrania dla nastolatki, z pewnością nie spasuje dla kobiety w wieku dojrzałym i odwrotnie.

Krawiectwo i materiałoznawstwo

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć się projektować ubrania, warto powiedzieć słów kilka o krawiectwie i materiałoznawstwie. Znajomość technik krawieckich pozwoli na przeniesienie projektu ubioru z papieru na manekina. Dopiero po dokonaniu poprawek nasze dzieło, zostanie zaprezentowane otoczeniu przez człowieka. To stanowi największe wynagrodzenie za włożoną pracę. Poznanie rodzajów ściegów, technik stosowanych w krawiectwie wpłynie na ulepszenie projektów. Rodzaje materiałów ich właściwości np. rozciągliwości tkanin pozwoli na uniknięcie błędów i licznych poprawek. Szydełkowanie również przyda się na etapie projektowania ubioru. Element haftowany będzie jak wisienka na torcie przygotowanego stroju.

Poznaj obowiązujące style w modzie

Projektowanie ubrań
Źródło: Pexels.com

Jeżeli marzysz, aby swoimi projektami zaistnieć na rynku mody, początkowo dobrze jest znaleźć balans pomiędzy obowiązującymi trendami mody a własnym stylem. Fantazyjność pomysłów często jest zarezerwowana dla wypracowanych marek odzieży, które są tak bardzo rozpoznawalne na rynku mody, że i tak, i tak znajdą swoich klientów.

W powstających projektach zauważalne są inspiracje innymi twórcami odzieży i ich ubrań. Dlatego tak ważne jest poznanie, nie tylko historii odzieży, jak i historii sztuki. Gdzie obie przenikają się nieustannie. Obwiązujące trendy w dawnych czasach są zauważalne również dziś. Dobrze być tego świadomym i uczyć się z obserwacji innych projektantów odzieży jak projektować ubrania.

Modą interesuje się dziś prawie każdy czy chce, czy nie chce. Styl wchodzi do naszych domów z reklam w telewizji czy z bilbordów mijanych niemal codziennie. Uwierz, że i Ty możesz zostać projektantem ubrań! Niezwykle budujący jest obraz bliskich osób, które noszą ubrania stworzone, nie przez światowej sławy projektantów, ale właśnie przez Ciebie. Obudź swoją kreatywność, pomysłowość i nie bój się nowych wyzwań. Na początku nauki napotkasz wiele trudności, które przezwyciężone sprawią, że zdobyta wiedza i umiejętności pozostaną z Tobą, jako element osobistego rozwoju

Wspaniałe hobby, pasja, może być początkiem bardzo przyjemnej, satysfakcjonującej pracy oraz pomysłem na biznes. W początkowej fazie nie trzeba wynajmować pracowni, a wystarczy przekształcić trochę swoje mieszkanie czy zaaranżować przestrzeń w domu. Możesz pozostać tylko przy zagadnieniu jak nauczyć się projektować ubrania na papierze. Z czasem zastanów się czy nawiązać współpracę z krawcową czy konstruktorem odzieży. To właśnie oni Twoje pomysły wcielą w życie.

Przeczytaj także artykuł:

Projektowanie ubrań – Jak zacząć karierę?

Autor:
Edyta Mitoraj – miłośniczka mody i literatury.

 

Źródła:

  • Szaty, stroje, ciuszki, J.Sedlackova, wydawnictwo Bajka 2016 r.
  • Moda. Podręcznik projektanta, N.Chapman, J. Cheek, wydawnictwo Arkady 2014 r.

 

One Reply to “Jak projektować ubrania – 5 sprawdzonych porad”

  1. Każdy kto ma charyzmę, talent do rysowania, nieograniczoną wyobraźnię oraz determinację powinien spróbować swoich sił w projektowaniu ubrań. A artykuł świetny i pomocny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.