Zapotrzebowania rynku pracy ulegają ciągłej zmianie. Dlatego osoby szukające dla siebie zawodu z perspektywami powinny bacznie je śledzić. W ostatnich latach jednym z zawodów, który cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem pracodawców, jest terapeuta zajęciowy. Olsztyn, Kraków, Katowice, Gdańsk to tylko kilka z miejsc, w których regularnie pojawiają się ogłoszenia o pracę dla osób posiadających odpowiednie kompetencje w tym zawodzie. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, aby móc rozważyć tę ścieżkę kariery.
Terapeuta zajęciowy – czym się zajmuje?
Terapeuta zajęciowy to osoba, która jest odpowiedzialna za prowadzenie różnorodnych form oraz technik terapii zajęciowych. Ich celem jest z kolei aktywizacja osób wykluczonych w życiu społecznym. Są to między innymi osoby chore, starsze, niepełnosprawne oraz zaniedbane. Odpowiednio dobrana przez takiego specjalistę terapia zajęciowa pomaga jej uczestnikom w lepszym odnalezieniu się w życiu społecznym. Dzięki terapii zyskują oni również szanse na usamodzielnienie.
Niezależnie od tego, czy jest to zatem terapeuta zajęciowy w Olsztynie, Opolu, czy Poznaniu, jego najważniejszym zadaniem jest ułożenie planu terapii dopasowanego do potrzeb swoich podopiecznych. Kiedy plan zacznie już być wdrażany podczas wspólnych zajęć, terapeuta powinien cały czas monitorować przebieg terapii oraz ocenić, czy przynosi ona oczekiwane rezultaty. W swojej pracy terapeuta zajęciowy musi współpracować nie tylko ze swoimi podopiecznymi, ale także ich rodzinami, opiekunami i lekarzami.
Terapeuta zajęciowy – jak nim zostać?
Terapeuta zajęciowy to zawód medyczny, dlatego do jego wykonywania wymagane jest odpowiednie wykształcenie. Osoby zainteresowane terapią zajęciową powinny ukończyć dwuletnią medyczną szkołę policealną właśnie na kierunku terapeuta zajęciowy. Olsztyn, Kraków, Gdynia, Wrocław – w każdym z tych miast, jak i w innych mniejszych i większych miejscowościach w Polsce znajdują się szkoły oferujące przygotowanie do tego zawodu. Nauka obejmuje teorię oraz zajęcia praktyczne i kończy się egzaminem, którego zdanie potwierdza kwalifikacje danej osoby do podjęcia pracy w tym zawodzie.
Ukończenie szkoły to jedno, ale trzeba również pamiętać o tym, że kandydat na terapeutę zajęciowego powinien posiadać pewien zestaw cech, które predysponują go do pracy z osobami wykluczonymi. Przede wszystkim powinna to być osoba o dużej empatii, która wykazuje chęć pomocy innym. Terapeuta nie powinien mieć też problemów z nawiązywaniem kontaktów z nowo poznanymi osobami.