Posted on

Kino i teatr do dwie pokrewne dziedziny sztuki, które na wielu płaszczyznach są do siebie bardzo zbliżone. Aktorzy mogą wyrażać się w obu tych formach przekazu artystycznego, skrupulatnie budując swoje postaci oraz tworząc niezapomniane kreacje. W kinie i teatrze inna jest jednak forma, a nierzadko także sposób pracy nad rolą. Podstawowe różnice występują również w korzyściach, jakie aktor może odnieść dzięki rozwijaniu swojej kariery w wybranej dziedzinie.

Sposób gry aktorskiej w kinie i teatrze

Ze względu na odmienne formy filmu oraz sztuki teatralnej, inny jest również sposób gry aktorskiej. W teatrze aktorzy zawodowi intensywnie grają całym ciałem i mocno operują głosem, co w kinie prezentuje się nienaturalnie i sztucznie. Film pozwala natomiast na wykonywanie zbliżeń kamerą, w związku z czym odtwórcy poszczególnych ról mogą zaprezentować bardziej powściągliwą grę aktorską. W kinie nietrudno dostrzec nawet drobny grymas i usłyszeć cichy szept, podczas gdy na deskach teatru konieczne jest dotarcie do publiczności oglądającej spektakl z pewnej odległości. Obie formy wyrazu artystycznego pozwalają tym samym na zupełnie inną ekspresję, co z punktu widzenia aktora powinno być bardzo ważne.

Budowanie warsztatu aktorskiego w filmie i w teatrze

Odgrywając rolę filmową, aktor nagrywa swoje sceny tylko raz. Na etapie produkcji wiele ujęć powtarza się oczywiście wielokrotnie, aż do uzyskania efektu satysfakcjonującego dla reżysera. Do widza trafia jednak tylko ostateczny rezultat, którym jest w pełni ukończony film. Gotowy materiał może być oglądany wielokrotnie, jednak dla aktora stanowi wyłącznie jednorazowy popis umiejętności. W teatrze wygląda to inaczej, ponieważ wszystko odbywa się na żywo. Aktor występujący na deskach teatru nawiązuje bezpośrednią relację z publicznością i wykonuje ciężką pracę fizyczno-emocjonalną, ponieważ musi odgrywać ten sam spektakl wiele razy. Praca na scenie pozwala na zbudowanie i doskonalenie warsztatu, co nie zawsze jest możliwe podczas stosunkowo krótkotrwałego przebywania na planie. Występ w filmie daje natomiast aktorowi szansę oswojenia się z kamerą, czego z kolei nie zapewnia teatr.

Kobieta uczy sie roli do spektaklu

Specyfika pracy aktora w filmie i spektaklu teatralnym

Praca na planie filmowym i na deskach teatru znacząco się różni. Zdjęcia do jednej sceny kręcone mogą być przez wiele godzin lub nawet dni, co wymaga od aktora zachowania dużej spójności i umiejętności szybkiego osiągania wymaganych stanów emocjonalnych mimo przerw na planie. Odtwórca roli w spektaklu wchodzi w rolę, a następnie odgrywa ją od początku do końca. Różnice w specyfice pracy dotyczą nie tylko aktorów, ale również innych członków ekip odpowiedzialnych za powstanie filmu lub sztuki teatralnej. W obu przypadkach za ostateczną formę dzieła odpowiada reżyser, jednak ma on nieco inne zadania. Dla kariery aktora równie istotna jest praca z reżyserami teatralnymi, jak i filmowymi. Aby zaprezentować im swoje umiejętności, warto posiadać demo aktorskie. Pomocna może się okazać odpowiednia baza aktorów, np. CastingPro – https://castingpro.pl/szukaj-osob/, z której korzysta wielu utalentowanych wykonawców oraz twórców.

Zarobki aktora w kinie i teatrze

Dla jednych aktorstwo jest pasją, a dla innych przede wszystkim źródłem zarobku. Nie da się ukryć, że granie w filmach przynosi zwykle znacznie większe profity finansowe. Pod tym względem uzyskane etatu w teatrze nie może się równać z otrzymaniem roli w kinowym hicie czy popularnym serialu. Filmy trafiają do szerszej publiczności, przez co zwiększają też rozpoznawalność. Wiąże się to z możliwością brania udziału w dodatkowych projektach, np. reklamach. Każda dobra baza modeli posiada wykonawców nie tylko utalentowanych, ale również posiadających odpowiednią urodę. Im bardziej znany i fotogeniczny aktor, tym więcej zarabia. Z drugiej strony teatr daje większe możliwości zdobycia stałej pracy oraz odgrywania bardziej zróżnicowanych ról, niż film. Dla większości aktorów najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu tych form pracy. Profesjonaliści, aktorzy niezawodowi i epizodyści regularnie grają w filmach, posiadając jednocześnie etat w teatrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.