Posted on

Tworząc kolekcję numizmatyczną, można ukierunkować się na zakup określonego rodzaju wyrobów mennicznych. Każdy typ ma swoje charakterystyczne właściwości. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie najpopularniejsze rodzaje numizmatów.

Moneta pamiątkowa

Stanowi ona metalowy nośnik pieniężny opatrzony znakiem emitenta, zapewniającego określoną wartość. Pierwsze monety powstały w VII wieku p. n.e. w Lidii. Zostały one stworzone z elektrum, stanowiącego kompozycję złota i srebra. Do rozpowszechnienia monet przyczynili się Fenicjanie oraz Grecy. Metalowy pieniądz popularny był także w Chinach i Indiach. Podstawowymi elementami monet są: awers i rewers, otok oraz rant. W ich opisie wyróżnia się legendę i egzergę. Monety kolekcjonerskie wykonuje się z metalu szlachetnego – zazwyczaj srebra albo złota. Wydaje się je w celu uczczenia ważnych wydarzeń lub postaci historycznych. Monety kolekcjonerskie wypuszczane są przez bank emisyjny na rynek w cenach wyższych niż wartość nominalna. Cena konkretnego okazu zależy od: ilość kruszcu, kosztu produkcji, a także trendów. Monety kolekcjonerskie mogą stanowić prawnie określony środek pieniężny lub obiekt medalierski. Nie można ich jednak wykorzystać jako formy zapłaty za usługi lub produkty w sklepach. Monety kolekcjonerskie emitowane są w nietypowych wymiarach. Wzbogaca się je często różnorodnymi ozdobnikami, mającymi zachęcić kolekcjonera do zakupu. Wśród dodatków warto wskazać: cyrkonie i bursztyn. Monety nierzadko poddaje się platerowaniu metalem szlachetnym lub oksydowaniu.

Medal kolekcjonerski

Wyrób ten nie może być wykorzystywany jako środek płatniczy. Wyjątek stanowi południowoafrykański krugerrand, który został dopuszczony do oficjalnego obiegu. Jego nominał odpowiada wartości złota, zawartego w monecie. Medale wydawane są, by upamiętnić określone wydarzenie lub ważną osobę. Bije się je na zamówienie banków emisyjnych, osób prywatnych oraz innych instytucji.

Monety i medale stanowią podstawowe elementy każdej kolekcji numizmatycznej. Należy jednak pamiętać, by kupować okazy ze sprawdzonego źródła. Chcąc pozyskać wysokiej jakości wyrób numizmatyczny warto zapoznać się z asortymentem Skarbnicy Narodowej. Opiniami dostępnymi na stronie świadczą o wysokiej jakości i autentyczności monet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.