Posted on

Za stolicę historycznego Śląska uchodzi Opole lub Racibórz. Współcześnie stolicą województwa są Katowice. Choć region Śląska nadal wielu Polakom kojarzy się niemal wyłącznie z przemysłem ciężkim i zanieczyszczonym powietrzem, to jest to diagnoza błędna i bardzo krzywdząca. Katowice to obecnie wysoko rozwinięte, nowoczesne miasto. Mimo to obok wspaniałych wieżowców i centrów biznesowych, zwiedzić tu można wiele niezwykłych zabytków.

Izba Pamięci Kopalni Wujek

Będąc w Katowicach obowiązkowym punktem na mapie do zwiedzenia jest Muzeum – Izba Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach. Muzeum to zlokalizowane jest na terenie KWK „Wujek”. To właśnie na terenie tej kopalni 16 grudnia 1981r. miała miejsce pacyfikacja kopalni. 30 lat temu wprowadzenie w Polsce stanu wojennego spowodowało kolejne, liczne protesty w kraju. Strajk okupacyjny ogłosili także górnicy pracujący w kopalni węgla kamiennego na katowickim Brynowie. W pacyfikacji brały udział nie tylko Milicja Obywatelska, ale także ZOMO oraz wojsko. W wyniku podjętych działań, śmierć poniosło 9 strajkujących górników.

Muzeum powstało w 2008 r. Obiekt czynny jest przez cały rok, a wstęp jest bezpłatny. Zwiedzanie ułatwia także fakt, że KWK „Wujek” położony jest blisko centrum miasta.

Nikiszowiec

Kolejny element na mapie Katowic warty odwiedzenia jest dość nieoczywisty. Jest to bowiem zabytkowe osiedle Nikiszowiec. Od 2011 r. jest to oficjalny pomnik historii. Osiedle to powstało na początku ubiegłego wieku. Było ono przeznaczone dla pracowników kopalni Wieczorek (wtedy kopalni Giesche). Charakteryzuje się wysokimi, przylegającymi do siebie kamienicami, zbudowanymi z małej czerwonej cegły. Miejsce to stanowi częste zainteresowanie reżyserów. Osiedle jest obecnie poddawane licznym rewitalizacjom. Jest to doskonałe miejsce na wypicie kawy w jednej z licznych tutaj kawiarni.

Strefa Kultury

Chlubą Katowic jest Strefa Kultury. Stworzona została na terenie nieistniejącej już kopalni węgla kamiennego „Katowice”. Strefa ta jest stale rozwijana, a na jej terenie zlokalizowany jest Spodek, Muzeum Śląskie, taras widokowy oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Spodek w Katowicach

Spodek w Katowicach stał się symbolem miasta. Jest to wybudowana w latach 60. hala widowiskowo-sportowa. Nie bez powodu obiekt ten przypomina kosmiczny statek. Każdego roku imprezy w Spodku w Katowicach cieszą się niezwykłą popularnością. Na scenie występowały takie zespoły muzyczne jak Metalica, Paktofonika czy Modern Talking, Regularnie odbywają się tu również sportowe mistrzostwa Europy i świata w takich dyscyplinach jak siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna. Coraz częściej na scenie Spodka goszczą artyści prezentujący coraz popularniejszy w Polsce stand-up.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Choć swoje początki Muzeum Śląskie w Katowicach miało już w roku 1929, to po wojnie swoją działalność wznowiło dopiero w 1984r. Muzeum ma bardzo ciekawą formę, gdyż znajduje się pod ziemią. Zwiedzanie wystaw stałych owocuje w możliwość podziwiania dzieł takich artystów jak Jak Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski czy Józef Chełmoński. To w katowickim Muzeum Śląskim znajduje się także obraz pt. Żydówka z cytrynami, który szerzej znany jest jako Pomarańczarka. Jego autorem jest Aleksander Gierymski. Muzeum podzielone jest na działy:

  • sztuki
  • fotografii
  • historii
  • edukacji
  • plastyki nieprofesjonalnej
  • archeologii
  • etnologii

Na terenie Muzeum Śląskiego znajduje się także taras widokowy. Wykazuje on dużą wyjątkowość. Mieści się on bowiem na szczycie szybu kopalnianego.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Odwiedzane podczas zwiedzania atrakcje nie zawsze muszą mieć znaczenie historyczne. Będąc w Katowicach warto zobaczyć jeden z koncertów organizowanych w NOSPR. Na scenach wielkiej sali koncertowej regularnie występują najwięksi światowi twórcy muzyki poważnej.

Katowice to punkt na mapie Polski, który jest szczególnie warty odwiedzenia. Wiele atrakcji jakie można tu zobaczyć, a także nowoczesny charakter miasta, bardzo szybko zmienia negatywny obraz jaki istnieje w oczach wielu Polaków. Katowice to miasto, w którym zakochuje się wielu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.