Posted on

Moda na bransoletki z prawdziwych kamieni nikogo nie powinna zaskakiwać. Mamy do czynienia z pięknymi ozdobami, które sprawdzają się znakomicie bez względu na nasz wiek. Bransoletka jest także elementem biżuterii, która pasuje do praktycznie każdej stylizacji. Kamienie naturalne pięknie prezentują się jako dodatek do stroju wieczorowego, bez obaw można jednak nosić je także na co dzień, wybierając się do pracy. Czy jednak każdy produkt reklamowany jako bransoletka z kamieni naturalnych rzeczywiście pasuje do takiego opisu?

Okiem znawcy

Odpowiedź na pytanie o to, jak rozpoznać naturalność kamieni, nie należy do prostych. Nie ma też przesady w twierdzeniu, że jedyną osobą, która może dokonać takiej oceny w kompetentny, wiarygodny sposób, jest ekspert mający dostęp do sprzętu z laboratorium gemmologicznego. Specjalne urządzenia służące choćby do testowania diamentów, są obecne na stanie w niektórych salonach jubilerskich, są jednak na tyle drogie, że trudno myśleć o ich posiadaniu, gdy jest się osobą prywatną.

Kolor i przejrzystość – parametry o kluczowym znaczeniu

Najlepszym sposobem na zyskanie pewności, że kamienie naturalne są prawdziwe, jest kupowanie bransoletek z prawdziwych kamieni w miejscach, o których wiadomo, że do ich sprzedawców można mieć zaufanie. Nie jest ich wcale mało, co z pewnością jest dobrą wiadomością. Jeśli jednak zależy nam na bardziej szczegółowych wytycznych ułatwiających odróżnienie kamienia szlachetnego od jego imitacji, pamiętajmy przede wszystkim o tym, jak wiele może nam powiedzieć jego kolor. Tu zasada jest prosta i stosunkowo łatwa do opanowania. Im ciemniejszy jest kamień wchodzący w skład bransoletki, która nam się podoba, tym wyższa jest jego jakość. Oczywiście, jest to reguła, od której istnieją wyjątki. Przykładem może być choćby topaz. Ten popularny kamień jest przezroczysty, przez co niejednokrotnie bywa mylony z diamentem.

Na ratunek – lupa

Jeśli kolor kamienia niewiele nam mówi, a obawiamy się, że jego opis może mijać się z prawdą, z pewnością przyda nam się szkło powiększające i jego możliwości. To właśnie dzięki lupie, która może nam zapewnić przynajmniej dziesięciokrotne powiększenie, jesteśmy w stanie zobaczyć, jak wyglądają inklinacje w kamieniu. To warto pamiętać, że to, co jest prawdziwe, jest też niedoskonałe. Kamienie syntetyczne powstają w laboratoriach i są wykonywane z dużą starannością. Zwykle sprawia to, że nawet pod lupą sprawiają wrażenie idealnie gładkich. I choć mogłoby to być odbierane jako ich zaleta, w rzeczywistości mamy do czynienia z sygnałem, że kamień nie jest naturalny.
Przyglądając się pod lupą kamieniom syntetycznym można dostrzec jeszcze jedną ich dającą do myślenia cechę. Bardzo często zwracają na siebie uwagę swoim blaskiem i połyskiem. Ich intensywność potrafi być myląca. Kamienie naturalne wydobywa się z wnętrza ziemi. Skoro leżały tan przez wieki, trudno liczyć na aż tak spektakularne efekty i w ich przypadku. Kamienie syntetyczne są też gęstsze, a ty samym również cięższe od naturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.