Posted on

Przygoda z numizmatyką zazwyczaj rozpoczyna się od jednej, przypadkowo znalezionej, monety. Później kolekcja powoli poszerza się o artefakty przywiezione z podróży lub znalezione na pchlich targach. Tak powstają niepowtarzalne zbiory, które zachwycają kunsztem wykonania. Dowiedz się, co musisz mieć jako początkujący numizmatyk.

Zestaw początkującego numizmatyka

Numizmatyka to wyjątkowa nauka, która nauczy Cię… cierpliwości. Nic tak nie kształtuje charakteru jak powolne badanie posiadanych monet oraz poszukiwanie na targach staroci, strychach i w piwnicach wyjątkowych modeli. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z numizmatyką jak profesjonalista, oto, co koniecznie musisz mieć:

Fachowa literatura

Na przestrzeni lat powstało wiele albumów, które zawierają szczegółowe zdjęcia oraz opisy. Dzięki odpowiedniej literaturze można zgłębiać historię o posiadanych monetach i badać ich znaczenie. Brak wiedzy o rodzajach kolekcji czy sposobach rozpoznawania środków płatniczych może być dużym utrudnieniem w zebraniu monet o wysokiej wartości. Znajomość rynku pozwala również uniknąć zakupu falsyfikatu.

Klaser lub paletę

Historycznych ani kolekcjonerskich monet nie można przechowywać w przypadkowy sposób, np. zawiniętych w foliowe woreczki. Trzymane w nieodpowiednich warunkach, srebrne czy złote monety mogą ulec procesom korozji, przez co po kilku latach ich identyfikacja będzie niemożliwa. Tylko profesjonalny klaser lub paleta zabezpieczy środki płatnicze przed czynnikami zewnętrznymi. Zamówisz je np. w Skarbnicy Narodowej.

Bawełniane rękawiczki

Aby usunąć z monet odciski palców trzeba je polerować. Zbyt częste tarcie może przyczynić się do powstawania mikrorys, a w efekcie do uszkodzenia cennego numizmatu. Zadbaj o wysokiej jakości rękawiczki, aby złote monety były bezpieczne.

Lupa

Ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć wszystkich skaz i detali monety. W tym pomoże Ci lupa numizmatyczna z wysokiej klasy szkłem. Dzięki niej zobaczysz najdrobniejsze szczegóły i być może odkryjesz coś niezwykłego.

Strategię

Zamiast zbierać przypadkowe monety i medale, skup się na tworzeniu kolekcji o jednej tematyce, np. religijnej lub historycznej. Zastanów się, jakie modele podobają Ci się najbardziej i stwórz niepowtarzalny zbiór, który będzie zachwycać innych kolekcjonerów.

 

Warto odpowiednio się przygotować. W końcu numizmatyka to przygoda na całe życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.