Posted on

Dla młodych pracowników propozycje zarobków w pracach sezonowych w Polsce nie są oszałamiające. Ciekawą alternatywą okazuje się praca sezonowa w Holandii. Zarobki są często nieporównywalnie wyższe, a studenci i uczący się ze znajomością języka obcego mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie.

Warunki pracy dla studentów i uczniów

Osoby poniżej 21. roku życia mają w Holandii niższe stawki minimalne. Oznacza to, że ich minimalne wynagrodzenie jest znacznie niższe, ale mogą liczyć na większą liczbę ofert pracy. Stawka miesięczna dla np. 15-latka wynosiła 504,45 euro w 2021 roku, kiedy 19-latka już 1010,90 euro. Natomiast 20-letni pracownik będzie miał już o ponad 300 euro wyższe wynagrodzenie minimalne. Od 21 roku życia nie obowiązuje już tzw. wiekówka – pensja minimalna jest stała dla wszystkich starszych niż 21 lat. Pojawiają się też oferty pracy, w który obowiązuje jedna stawka wiekowa- niezależna od wieku, to także opłacalne rozwiązanie dla osób poniżej 21 r. ż.

Wielu studentów korzysta z ofert agencji pracy. Zazwyczaj nie będą oni wtedy dyskryminowani płacowo. Młodzi pracownicy otrzymują tę samą pensję za tę samą pracę. Ponadto mają zapewnione, że w momencie przyjazdu otrzymają pracę i otrzymają oni za nie wynagrodzenie na czas.

Należy też mieć świadomość, że uczniowie i studenci w Holandii będą mieli zazwyczaj większe bezpieczeństwo pracy niż w Polsce. Niedopatrzenia są, co do zasady, surowo karane.

Możliwe zawody dla studentów i uczniów w Holandii

Najpopularniejsze miejsca pracy dla studentów to uprawy, zbiory owoców, magazyny, pakownie, hurtownie czy zakłady produkcyjne. Często studenci zatrudniani są również w ogrodnictwie czy zakładach montażowych. Innymi słowy, studenci i uczniowie są potrzebni wszędzie tam, gdzie niewymagane są wysokie kwalifikacje, a popyt na pracę jest sezonowy i zmienny.

Niewątpliwie dużym atutem jest znajomość języków obcych. Pozwala ona znaleźć pracę na wielu stanowiskach związanych z turystyką i w gastronomii. W Holandii bardzo wysoko ceniona jest znajomość holenderskiego. Niemniej angielski, niemiecki lub francuski są często wystarczające. Szukasz pracy w Holandii? Wybierz współpracę z  Holland Contracting.

Wysoko cenione są również dodatkowe uprawnienia. Od prawa jazdy kat. B, po uprawnienia na wózki widłowe, do uprawnień spawalniczych. Prawie zawsze poszukiwany jest jednak pracownik na dłuższy okres zatrudnienia niż wakacje.

Niektórzy studenci próbują pracy w opiece nad dziećmi. Jednak często odpowiedzialność wynikająca z takiego zarobku jest ponadprzeciętnie duża, niż możliwe zyski. Rzadko studenci mogą liczyć na pracę na stanowiskach w których wymagane są większe kompetencje. Nawet międzynarodowe przedsiębiorstwa sugerują zazwyczaj praktyki w miejscu zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.