Posted on

Świadomość na temat szkodliwego wpływu działalności człowieka na Ziemię ciągle rośnie. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest każda, nawet najmniejsza zmiana, przybliżająca nas w kierunku lepszego jutra i zadbania o to, co pozostawimy po sobie młodszym pokoleniom. Jednym z trendów, które już od kilku lat stają się coraz popularniejsze, jest życie w duchu zero waste. Co to tak naprawdę znaczy? Gdzie odnajdziemy trend zero waste w literaturze? Poniżej podsuwamy Wam kilka tytułów, po które warto sięgnąć, jeśli chcecie poznać ten temat bliżej.

Czym jest zero waste?

Zero waste, czasem nazywane również less waste, tłumaczy się na język polski jako „bez śmierci”, „bez śmiecenia”. Jest to swego rodzaju styl życia, którego założeniem jest zmierzanie do maksymalnego ograniczenia ilości generowanych przez nas odpadów oraz dbania o dostępne zasoby naturalne. Podejście to obejmuje wszystkie obszary naszego funkcjonowania – zakupy, gotowanie, higienę, środki transportu, z których korzystamy… Osoby żyjące w duchu zero waste starają się dążyć do minimalizmu, maksymalnego ograniczenia produkowanych śmierci oraz niezanieczyszczania środowiska. Znajdziemy wiele ludzi, którzy przeorganizowali całą swoją codzienność i w filozofii zero waste odnaleźli spokój i szczęście. Na początek jednak wystarczy, że zaczniesz od małych kroków, które w dużej skali zrobią ogromną różnicę. Tego, od czego zacząć dowiesz się z licznych książek, które przybliżą Ci ten styl życia.

Książki, które pomogą Ci w zmianach

Na półkach w księgarniach znajdziemy różnorodne książki poruszające tematykę zero waste. Wśród polskich autorów warto przyjrzeć się przede wszystkim tytułom Sylwii Majcher – dziennikarki, blogerki oraz edukatorki ekologicznej, organizatorce licznych akcji społecznych, warsztatów czy szkoleń. W jej literackim dorobku znajdziemy publikacje, których celem jest szerzenie świadomości oraz dostarczenie czytelnikom wiedzy na temat życia przyjaznego planecie. Majcher uczy, jak kompleksowo podejść do tematu, proponując nam tytułu skupiające się na różnych płaszczyznach naszego życia, na których możemy wdrożyć zmiany w duchu zero waste.

Wśród książek Sylwii Majcher znajdziemy przede wszystkim bestsellerowy tytuł „Gotuję, nie marnuję”, ale także „Mniej mięsa”, czyli poradnik i książka kucharską w jednym, z której dowiemy się, czym jest dieta fleksitariańska i jakie korzyści może przynieść nam i planecie. Znajdziemy w niej również mnóstwo prostych przepisów, które sprawią, że ograniczenie mięsa w diecie będzie dla nas całkowicie bezbolesne.

Dla osób, które lubią usystematyzowane działanie, proponujemy książkę „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste”. Autorka dzieli się w niej poradami dotyczącymi wykorzystywania domowych resztek i mobilizuje nas do wdrożenia kolejnych kroków życia zero waste przez zmierzenie się z 52 wyzwaniami. To świetna książka na początek, która przybliży nam podstawy codzienności w duchu zero waste.

Trend zero waste w literaturze – propozycja dla najmłodszych

Sylwia Majcher jest także autorką książeczki edukacyjnej dla dzieci, która pomoże nam w zapoznaniu najmłodszych z tym tematem oraz kształceniu od najmłodszych lat postawy proekologicznej i zaangażowanej w ochronę środowiska. „Jestem EKO Ja też mogę uratować świat!” to świetna propozycja z pięknymi ilustracjami, pełna ciekawostek, doświadczeń i wyzwań, która gwarantuje nie tylko solidną dawkę wiedzy, ale i świetnej zabawy! 

Inne propozycje dla początkujących

Inną polską autorką, której książki skupiają się na stylu życia jak najmniej szkodzącym planecie, jest Katarzyna Wągrowska. Blogerka w swojej książce „Życie Zero Waste” dzieli się z czytelnikami przepisem na lepsze życie, które jednocześnie przyczynia się do zadbania o planetę. Wągrowska podaje garść konkretnych wskazówek, które wypracowała na swojej drodze do życia less waste w duchu minimalizmu.

Jedną z najczęściej przytaczanych zagranicznych pozycji jeśli chodzi o trend zero waste w literaturze jest książka Amy Korst pt. „Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej”. To praktyczny poradnik, w którym znajdziesz mnóstwo inspiracji i sprawdzonych sposobów na przeorganizowanie swojego życia i rozpoczęcia przygody z tą proekologiczną filozofią.

Małe zmiany, wielki efekt

Każde działanie mające na celu dobro naszej planety jest godne pochwały. Niezależnie od tego, czy życie w duchu zero waste jest Ci aktualnie obce, czy jesteś z nim już dobrze obeznany, dodatkowa porcja wiedzy sprawi, że spojrzysz na swoją codzienność z innej perspektywy i być może zapragniesz zmian. Mamy nadzieję, że któraś z przytoczonych wyżej książek będzie dla Ciebie pomocna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.