Posted on

Od lat niekwestionowanym królem literatury grozy jest Stephen King. To wszechstronny autor, który od swojego debiutu w latach 70. nieustannie zaskakuje swoich czytelników. W tym artykule przypominamy jego najlepsze powieści.

„Cujo”

„Cujo” to powieść, którą Stephen King napisał w 1981 roku. Teoretycznie opis fabuły tej książki nie sugeruje wcale genialnego dzieła. Grzeczny i oddany pies nagle zapada na tajemniczą chorobę i zmienia się w krwiożerczą bestię. To w jaki sposób Stephen King opisał panującą w atakowanej rodzinie psychozę, postawiło jednak tę powieść w gronie światowych bestsellerów. Pewnie nie pozostał obojętny dla tej powieści fakt, że autor w czasie jej pisania pozostawał w alkoholowo-kokainowym ciągu. Jak sam zresztą przyznaje, większości procesu jej tworzenia nawet nie pamięta.

„Lśnienie”

Nie tylko książka Stephena Kinga „Lśnienie” stała się światowym bestsellerem. Jej odbiór bowiem dodatkowo wzmocnił nakręcony na jej podstawie film. Legendarne dzieło Stanley’a Kubricka stanowi jeden z najlepszych filmów, jakie nakręcono w historii kina. „Lśnienie” przyciąga czytelników i kinomanów przede wszystkim ze względu na starannie dopracowaną konstrukcję psychiki poszczególnych bohaterów. Z największą pieczołowitością pracowano nad odpowiednim pokazaniem łączących ich relacji. To zaowocowało powstaniem genialnego dzieła. „Lśnienie” to przy tym klasyczny horror, zawierający elementy fantastyki.

„Carrie”

Z kolei „Carrie” wyróżnia się na tle innych książek Stephena Kinga niepowtarzalną fabułą. Akcja tej powieści rozgrywa się w małym miasteczku, jakich w Stanach Zjednoczonych wiele. Główna bohaterka – młoda licealistka – odkrywa w sobie zdolności telekinetyczne. Początkowo potrafi przenosić przedmioty za pomocą siły woli. Potem uczy się kontrolowania umysłów innych osób. Być może ten dar nie byłby wcale groźny w jej rękach. Dziewczyna postanawia jednak przy jego użyciu zemścić się na swoich oprawcach. Przez lata była bowiem wyśmiewana i poniżana nie tylko przez znajomych ze szkoły, ale i rodzinę.

„Skazani na Shawskank”

Stephen King wielokrotnie udowadniał, że jest nie tylko wybitnym twórcą horrorów. Zrobił to między innymi dłuższym opowiadaniem – „Skazani na Shawshank”. Wymyślona przez autora historia stała się źródłem jednego z najbardziej kultowych filmów w historii kina. Akcja tego opowiadania dzieje się natomiast w więzieniu Shawshank. Bankier – Andy Dufresne – zostaje skazany za morderstwo, którego nie popełnił. To zmusza go do podjęcia desperackiej próby ucieczki z więzienia.

„Pan Mercedes”

Pokazując, że Stephen King to nie tylko autor horrorów, warto też wskazać na książkę „Pan Mercedes”. Ta pozycja zasługuje na wyróżnienie, ponieważ jest pierwszą z trzech części serii detektywistycznej. Jej głównym bohaterem jest Bill Hodges – emerytowany detektyw, który podejmuje się rozwikłania skomplikowanej zagadki kryminalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.