Antyki mają wielką wartość. Są cenione przez kolekcjonerów i uchodzą za bardzo korzystną lokatę kapitału, tu jednak pojawia się poważny problem – skąd wiadomo, że dana rzecz jest autentyczna i posiada wartość historyczną? Przed wydaniem pieniędzy na upatrzony przedmiot warto wcześniej się upewnić, że jego cena nie została sztucznie zawyżona.
Jak odróżnić antyki od podróbek?
Antyki to towar bardzo pożądany, a ze względu na swoją unikalność, zabytkowe meble, starodawna biżuteria czy wiekowe bibeloty osiągają zawrotne ceny. Niestety, na rynku jest sporo podróbek, a dla niewprawionego oka różnica między oryginalnym antykiem a sztucznie postarzaną, współczesną kopią jest bardzo trudna do wychwycenia, dlatego wielu klientów pada ofiarą oszustów, płacąc krocie za rzeczy, które nie mają żadnej wartości.
Jak uniknąć takiej kosztownej wpadki? Za najbezpieczniejsze miejsca uchodzą renomowane antykwariaty, w których sprzedawane są przedmioty o udokumentowanej przeszłości, z certyfikatem wystawionym przez rzeczoznawcę. Nie znaczy to jednak, że na targach staroci, gdzie raczej nie wystawia się poświadczeń autentyczności, nie można znaleźć zabytkowych przedmiotów, taki zakup wiąże się jednak z ryzykiem, jeśli kupujący nie ma odpowiedniej wiedzy historycznej. Podobnie jest w przypadku sprzedawanej rzeczy – posiadacze antyków nie zawsze są świadomi, jak cenna jest ich własność.
Gdzie można sprawdzić autentyczność przedmiotu?
Wątpliwości co do tego, czy kupowana rzecz jest antykiem, rozwieje specjalista. Można w tym celu skonsultować się z antykwariuszem, rzeczoznawcą, konserwatorem mebli i dzieł sztuki, doświadczonym kolekcjonerem antyków, wygodną opcją jest także konsultacja online, oferowana przez valuepedia.co/pl/
Jak to wygląda? Wycena odbywa się na podstawie zdjęć – muszą być one dobrej jakości i przedstawiać przedmiot z różnych stron, ze szczególnym uwzględnieniem sygnatur, znaków i charakterystycznych detali. Zdjęcia trafiają do ekspertów zajmujących się konkretną kategorią antyków, którzy po oględzinach fotografii przygotowują analizę i wycenę przedstawionego przedmiotu. Oprócz wyceny można w taki sposób dowiedzieć się, kto był autorem danego dzieła oraz kim byli jego poprzedni właściciele. Tak przygotowana dokumentacja ułatwi późniejszą sprzedaż antyku w korzystnej cenie.