Żyjemy w czasach, kiedy mamy niemal nieograniczony wybór, jeśli chodzi o środki czyszczące i konserwujące. Dotyczy to również tapicerki skórzanej, w tym samochodowej. Przed czyszczeniem i konserwacją skóry warto jest jednak wiedzieć z jakim rodzajem powierzchni mamy do czynienia. Są różne rodzaje skór i różne sposoby przygotowywania ich do użytku.
Zacznijmy od rodzajów i określenia powierzchni skóry
Powierzchnia skóry niejednokrotnie wiąże się z jej rodzajem, a podziałów jest co najmniej kilka. Skupmy się na początku na trzech podstawowych, gdzie głównym kryterium jest sposób wykończenia ich powierzchni, co się wiąże m.in. z reakcją na wodę.
Wyróżniamy zatem:
– skóry pigmentowane;
– anilinowe;
– semi anilinowe.
Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady, jednak ich ocena zależna jest głównie od gustu klienta. Skóry pigmentowane są pokryte barwnikiem stanowiącym jednocześnie ochronną powłokę. Oprócz pigmentów taka powłoka może również zawierać wosk. Taka skóra wykazuje się między innymi odpornością na wodę i elastycznością.
Zresztą woda pozwala nam odróżnić rodzaj skórzanej tapicerki. Kropla wody nie powinna przedostawać się przez powierzchnię skóry pigmentowanej, wsiąknie natomiast w anilinową i semi anilinową. Nie oznacza to jednak, że skóry anilinowe nie mają pozytywnych stron. Brak pigmentowania pozwala zachować jej naturalny wygląd, co też ma swoich zwolenników.
Należy jednak mieć zdecydowanie na uwadze to, że w zależności od rodzajów skór (w tym tapicerek samochodowych) do ich czyszczenia i konserwacji należy stosować różne preparaty. I są to nierzadko zestawy preparatów zawierające m.in. balsamy, mleczka i pianki do nabłyszczania. W zestawach znajdziemy też szczoteczki.
Jak i czym należy czyścić tapicerkę samochodową
Przede wszystkim należy pamiętać, że tapicerka samochodowa wymaga regularnej pielęgnacji, ponieważ nie tylko może się ścierać jej warstwa wierzchnia, ale skóra narażana jest na odbarwienia. Przed użyciem preparatu warto jest dowiedzieć się, czy wszystkie części tapicerki wykonane zostały z naturalnego tworzywa.
Przed wykorzystaniem preparatów należy dokładnie z kurzu i wszelkich drobinek oczyścić wszelkie zakamarki tapicerki. Temu może służyć odkurzacz z odpowiednią nakładką.
Jeśli zdecydujemy się na wstępne użycie wody to raczej korzystając ze ściereczki wilgotnej, nie mokrej. Tu przydaje się mikrofibra, którą zwykle producent dodaje do zestawów czyszczących.
Regularna pielęgnacja tapicerki samochodowej przynosi dodatkowe korzyści. Pozwala się pozbyć przykrych zapachów, zabezpiecza przed szkodliwymi mikrobami i, po prostu, poprawia komfort jazdy.