Nie zawsze więcej oznacza lepiej. Tymi słowami osoby, które są amatorami minimalizmu we wszelkich aspektach życia mogłoby tłumaczyć swoje podejście do codzienności. Nie do końca prawdą jest, że stawianie w ubiorze na pstrokate, bądź fikuśne elementy przedstawi nas jako osoby znające się na stylu, bądź modzie. Teoretycznie o gustach zgodnie ze starą maksymą nie powinno się dyskutować, natomiast czemu mielibyśmy odmówić sobie przyjemności jaką niewątpliwie jest kulturalna i rzeczowa rozmowa o stylu, bądź stylach które funkcjonują w codziennej modzie.
Moda lat 90
Lata. 90 ubiegłego wieku mimo tego, że kojarzą nam się w większości z dosyć jaskrawymi kolorami, różnymi kompozycjami wzorów oraz faktur to był to także przede wszystkim czas ponownego stawiania przez projektantów na styl minimalistyczny. To właśnie w latach 90. XX wieku projektanci zaczęli na nowo patrzeć na minimalizm jako niebywale atrakcyjny. Modowy świat ponownie zaczął zwracać się ku stonowanym kolorom oraz prostocie, która bazowała między innymi na braku widocznych dekoracji. Projektanci swój zachwyt chcieli oczywiście przekazać klientom mając nadzieję, że i oni również podzielą ich nowe spojrzenie na modę.
Moda minimalistyczna
Moda minimalistyczna jak każda inna posiada swój katalog cech, które ją charakteryzują. Czym w takim razie charakteryzuje się moda minimalistyczna? Jest to w głównej mierze odzież, która dzięki swojej prostocie jest prostsza w kompozycji. Utworzenie modowej kompozycji z odzieży, której kolorystyka jest stonowana jest na pewno szybsze, niż mielibyśmy wariant przeciwległy. Minimalizm w modzie to oszczędność w samej formie, ale także kolorystyce. Mając na myśli formę nie można nie wspomnieć o wyeliminowaniu wszelkich wzorów, fikuśnych ozdób czy też obrazków. Zazwyczaj styl minimalistyczny w ubiorze cechuje się zastosowaniem kolorów czerni bądź bieli, choć nie jest to oczywiście warunek.
Kiedy wybrać minimalizm
Kiedy i gdzie minimalizm w modzie oraz moda minimalistyczna zda swój egzamin? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta ponieważ wykorzystać ją możemy wszędzie. Proste formy oraz stonowane kolory pasować będą nie tylko na formalne okazje, ale także na te gdzie formalizm nie jest konieczny. Styl minimalistyczny doskonale sprawdzi się między innymi jako strój do pracy, gdzie zachodzi konieczność zaprezentowania się schludnie i elegancko, a odzież znaczy coś więcej niż tylko ubranie. Co raz więcej pracodawców zwraca uwagę na to jak ich pracownicy mogą być postrzegani przez obecnych i przyszłych klientów, bądź osoby z zewnątrz firmy z którymi muszą mieć styczność. Dzięki odpowiedniemu ubiorowi pracownicy zaprezentować mogą swoje miejsce pracy jako stateczne i profesjonalne, a także zwracające uwagę na detale.
Postawienie na modę o charakterystyce minimalistycznej jest bezpieczne i zawsze sprawdzi się jako stylizacja do miejsca pracy, ale także na spacer, bądź luźne wyjście że znajomymi.
Dla kogo styl minimalistyczny?
Aspektem na który warto zwrócić uwagę jest również kwestia, iż moda minimalistyczna nie zamyka się tylko i wyłącznie na odzież w postaci spodni, bądź t-shirtów i bluz. Spódnice, bądź sukienki również wpisują się w nurt, który kocha wieku ludzi na świecie. Komu pasuje styl minimalistyczny? Każdej osobie, która preferuje mniej krzykliwy styl, a wszelkie dodatki w postaci falban, wzorów nie są dla niej. Warto zaznaczyć, że minimalizm w modzie to trend, który z roku na rok rośnie w siłę, a już teraz posiada ogromne rzesze wielbicielek i wielbicieli. Ubrania w tym wydaniu, to najczęściej połączenie klasyki z małymi elementami nowoczesności, które zawsze robią wrażenie na nas samych oraz otoczeniu. Postawienie na modę w minimalizmie to na pewno świadomy wybór, który doda blasku naszej osobie. Warto również zapamiętać, że nie oznacza to nudy. Proste kroje z takich materiałów jak bawełna, jedwab czy wiskoza i len zawsze będą się doskonale prezentować. Ich funkcjonalność to ponadczasowy trend. Sprawdzi się niezależnie od sytuacji.
Na minimalizm w modzie warto również spojrzeć z perspektywy finansowej oraz ekologicznej. Styl ten zachęca do tego, aby nadmiernie nie wydawać funduszy na jak się później często okazuje niepotrzebne ubrania.