Posted on

Wrocław słynie w całym kraju z krasnali, które znajdują się niemalże na każdym osiedlu. Idąc ulicami Wrocławia, można zauważyć zarówno figurki krasnali, które powstały przed laty, jak i te, które ustawiono stosunkowo niedawno. Nowe figurki są ustawiane m.in. w celu upamiętnienia osób, które pozytywnie wpływały na życie lokalnej społeczności. Władze miasta wspierają tę piękną tradycję, dzięki czemu wrocławskie krasnale są coraz popularniejsze.

Wrocławskie krasnale nie tylko na ulicy Świdnickiej

Pierwsze krasnale we Wrocławiu ustawiono przy ulicy Świdnickiej, a także na Rynku i w innych częściach Starego Miasta. Można znaleźć je również w dzielnicy Sępolno i Biskupin. Pierwszy krasnal został ustawiony w przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej. Stanął tam Papa Krasnal. Obecnie figurki znajdują się przy wielu charakterystycznych punktach w mieście, dlatego wycieczki po Wrocławiu dla rodzin z dziećmi często skupiają się na wypatrywaniu sympatycznych skrzatów.

Krasnal na ulicy

Wycieczka w poszukiwaniu krasnali to okazja, by dzieci zabawiły się w detektywów. Mapa z rozmieszczeniem figurek w całym mieście pozwala odnajdywać kolejne skrzaty. Trasa jest przystosowana do osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi w wózkach, dlatego jej przejście nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Bankuś Pieniążek, Papa Krasnal, Pierożnik, Recyklinek, a także krasnale wodne czekają na małych i dużych detektywów przez cały rok. W całym Wrocławiu i okolicznych gminach znajduje się ponad 600 małych skrzatów.

Wrocław miastem krasnali

Krasnoludki nie tylko wrocławskie to ilustrowana książka, która wprowadza czytelników do historii zjawiska związanego z tworzeniem figur krasnoludków w całym mieście. Przewodnik miejski po Wrocławiu wspomina, że krasnale malowano przez lata jako symbol walki z komunizmem. Dziś mało osób kojarzy je z tym faktem, gdyż figurki stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli promocyjnych stolicy Dolnego Śląska. Kojarzą je nie tylko mieszkańcy miasta, ale i setki turystów z całego kraju i świata.

Wrocław miastem krasnali

Wrocław jest z pewnością miastem krasnali. Włodarze są dumni z miejskich skrzatów, dlatego wykorzystują je w licznych akcjach promocyjnych i społecznych. W 2007 roku wydano zgodę na ustawianie krasnali komercyjnych, a w 2020 roku figurki otrzymały maseczki na znak walki z pandemią. Dzięki temu krasnoludki zyskują nowe oblicza, by wrocławianie mogli się jeszcze silniej identyfikować z symboliką swojej małej ojczyzny.

Co ciekawe, krasnale doceniły również inne miasta w Polsce oraz na świecie. Słynny krasnal Kościuszko stoi w Waszyngtonie, a kopie Życzliwka znajdują się w Czechach i na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.