Sagi rodzinne to książki cieszące się sporą popularnością wśród czytelników. To pozycje dla tych, którzy lubią grube i wielotomowe czytadła. Publikacje te, mimo swej obszerności, potrafią wciągnąć na wiele godzin, a nawet na całe dni. Śledzenie losów rodziny, na przestrzeni nie tylko wielu lat, ale nawet kilku pokoleń, jest niezwykle pasjonujące. Tym bardziej że najwprawniejsi pisarze ukazują szereg motywów, postaw i charakterów, a całą fabułę nierzadko obsadzają w najważniejszym dla losów danego kraju czy też całego świata momencie.
Stulecie Winnych – Ałbena Grabowska
Stulecie Winnych Ałbeny Grabowskiej to kultowa saga rodzinna, składająca się z 3 tomów i dotycząca familii tytułowych Winnych. W każdej części przedstawione jest zupełnie inne pokolenie z rodu, a fabuła przebiega w krytycznych dla Polski okresach. Wydarzenia opisane w pierwszej części serii mają miejsce w czasie I wojny światowej, a w drugiej części – podczas II wojny światowej. Trzecia część dotyczy, również trudnego dla bohaterów, okresu komunizmu. Ałbena Grabowska zapewnia czytelnikowi niebywałą rozrywkę i ciekawą historię. Odbiorca podąża za bohaterami, jest świadkiem ich wzlotów i upadków, a przy okazji poznaje charakterystykę danego okresu historycznego.
Dziedzictwo von Becków – Joanna Jax
Dziedzictwo von Becków to debiutancka powieść Joanny Jax. Publikację z pewnością można uznać za tom jednej z najlepszych polskich sag rodzinnych z historią w tle. Z katalogu Virtualo wszystkie części Dziedzictwa von Becków można pobrać na czytnik bądź telefon. Pozwoli to wygodne śledzenie losów polskiej nauczycielki oraz niemieckiego oficera SS i ich potomków. Joanna Jax nie tylko przedstawia czytelnikom wielowątkową fabułę, ale również zabiera ich w podróż Z Wolnego Miasta Gdańsk do Szlezwika-Holsztynu, Krakowa, Berlina Wschodniego czy Paryża.
Grzechy Młodości – Edyta Świętek
Rzeka kłamstw to pierwszy tom Edyty Świętek otwierający cykl Grzechy Młodości. Poznajemy w nim rodzinę Trzeciaków borykającą się z problemami powojennej rzeczywistości. W kolejnych częściach cała familia musi stawić czoła nadchodzącemu kryzysowi i związać koniec z końcem, a także przetrwać stan wojenny. W tych trudnych czasach bohaterom towarzyszy wiele emocji – od smutku po radość. Rozmachu powieści nadają ciekawe wątki rodzinne – problemy wychowawcze, próba samobójcza, poronienie, walka o marzenia, zdrady i tajemnice.
Siedem Sióstr – Lucinda Riley
Saga Lucindy Riley Siedem Sióstr dotyczy losów właśnie siedmiu sióstr, które nie mają okazji, by często się spotykać. Wydarzeniem pozwalającym im znów się zobaczyć jest śmierć ojca, którego nazywają Pa Saltem. Mężczyzna każdej z córek zostawia list ze wskazówkami mającymi pomóc im w odkryciu własnych korzeni i znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co stało się z siódmą siostrą. Każda część to opowieść o czymś innym, jednak dotycząca przede wszystkim relacji między dziewczynami i dążenia do szczęścia.
Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell
Przeminęło z wiatrem to jedna z najpopularniejszych sag na rynku, znana niemal na całym świecie. Za publikację tę Margaret Mitchell otrzymała Nagrodę Pulitzera, co jest doskonałą rekomendacją, by przeczytać tę serię. Autorka przedstawiła czytelnikom niebywały świat głównej bohaterki Scarlett O’Hary na tle wojny secesyjnej. Kobieta jest silną, zdeterminowaną i egoistyczną damą, która mimo przeciętnej urody skupia wokół siebie wielu adoratorów. Scarlett jest chciwa i po trupach dąży do celu, co z czasem można jej wybaczyć, próbując postawić się na jej miejscu – to postać w trudnej sytuacji, ze sporym bagażem doświadczeń. Sama powieść nierzadko określana jest historią miłosną wszechczasów, którą autorka przedstawiła z wyjątkową czułością i skrupulatnym dopracowaniem.