Posted on

Czytanie książek ma mnóstwo zalet. Książki są doskonałym sposobem na relaks po pracy, zwiększają naszą wiedzę, uczą myśleć inaczej. Lektura baśni, kryminałów czy romansów przenosi nas w wyimaginowany świat akcji toczącej się w książce. Dzięki temu możemy chociaż na chwilę oderwać się od codziennych problemów i zagłębić w fascynujący świat losów postaci. Już ten fakt działa na korzyść, jeśli chodzi o walory płynące z lektury książek. Jakie są jeszcze plusy czytania? Poznaj je!

Czytanie książek – zalety

Jak już wiemy, lektura książek ma wiele plusów, jednak jakie są konkretne walory przemawiające za tym? Warto tu zadać sobie pytanie – co daje czytanie książek innym a co daje mi. W odpowiedzi na te pytania, przydatne może być zestawienie 11 argumentów, które przemawiają za czytaniem książek.

1. Zyskanie nowej wiedzy

Czytanie karmi Twój umysł informacjami, które zawsze mogą się przydać. Ludzie “oczytani” z reguły są inteligentniejsi, mają większy zasób słownictwa. Nie bez przyczyny twierdzi się, że książki są skarbnicami wiedzy. To, jak wykorzystamy tę wiedzę może wypłynąć pozytywnie na niektóre aspekty naszego życia, takie jak: biznes, relacje zawodowe, rodzicielskie czy wiele innych.

2. Redukcja stresu

Wiele badań potwierdza dobroczynne właściwości zmniejszania stresu podczas lektury książki. Już 14 minut czytania wystarczy, by zmniejszyć poziom hormonu stresu aż o 30%.

Źródło: Pexels.com

3. Lepsza pamięć

Podczas lektury, musimy kojarzyć wątki, bohaterów, fakty, co przyczynia się do poprawy naszej pamięci. Z każdym nowym rozdziałem tworzymy nowe szlaki pamięciowe w mózgu, jednocześnie utrwalając te starsze. Zapamiętywaniu sprzyja również analiza poszczególnych treści.

4. Rozwój wyobraźni i kreatywności

Czytając książki nasza wyobraźnia przeżywa natarcie wielu bodźców, czytelnik ma możliwość wczucia się w postać, jej zachowanie, myśli. Natomiast przybranie kilku punktów widzenia bohaterów, pozwoli nam na kreatywniejsze rozwiązywanie problemów w realnym życiu.

5. Większa koncentracja i skupienie

Czytanie książek przez minimum 20 minut dziennie powoduje wzrost koncentracji podczas wykonywania innych czynności. Tyczy się to szczególnie dzieci. Te, które już od najmłodszych lat mają kontakt z książką, w późniejszym wieku szybciej przyswajają wiedzę oraz mają mniejsze problemy z nauką.

Większa koncentracja i skupienie dzięki czytaniu
Źródło: Pexels.com

6. Wzbogacenie wypowiedzi o nowe słowa

Dzięki czytaniu poszerzasz swoje słownictwo o nowe wyrazy w każdym kontekście, w wyniku tego masz większe możliwości wysławiania co może się przełożyć na sukcesy w karierze zawodowej.

7. Stymulacja mózgu

Czytanie daje wiele korzyści w funkcjonowaniu naszego mózgu. Regularna lektura książek, zmusza mózg do wysiłkowego myślenia. Proces czytania jest dosyć skomplikowany, w jego trakcie człowiek korzysta z obu półkul mózgu. Również wtedy aktywowane jest ciało modzelowate, które łączy półkule, sprzyjając wymianie informacji pomiędzy nimi. Czytanie ma też zbawienne korzyści dla układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, ponieważ aktywuje ono płat czołowy, w którym mieszczą się główne ośrodki odpowiedzialne za oddychanie czy prace serca.

8. Większa empatia

Czytelnicy są bardziej nastawieni na zacieśnianie relacji społecznych. Równie chętnie angażują się w projekty obywatelskie czy kulturowe. Zawieraniu nowych znajomości sprzyja łatwość wypowiedzi jaką osiągają dzięki czytaniu.

Źródło: Pexels.com

9. Zapobieganie chorobom demencyjnym

Pobudzanie mózgu jakie ma miejsce w trakcie czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Taki wniosek wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma “Neurology”. Również amerykańscy naukowcy potwierdzają, że zachorowalność na choroby demencyjne u czytelników jest mniejsza. Badali oni 200 osób w wieku 70-89 lat, które miały łagodne zaburzenia pamięci. Okazało się, że osoby w podeszłym wieku, które aktywnie czytają czy zajmują się innym twórczymi zajęciami są aż o 40% mniej narażeni na wystąpienie dalszych zaburzeń demencyjnych lub Alzheimera.

10. Atrakcyjność u płci przeciwnej

Zwłaszcza kobiety doceniają czytających mężczyzn. W ich oczach są inteligentniejsi, przez to częściej są wybierani na partnerów życiowych.

Mężczyzna czytający książkę
Źródło: Pexels.com

11. Stymulacja myślenia analitycznego

Ten argument tyczy się głównie czytelników książek kryminalnych. Jest to rodzaj lektur, które wymagają rozwiązywania zagadek, analizy faktów, krytycznego i analitycznego myślenia. Dzięki takim książkom jesteśmy w stanie wyprzedzać fakty i myśleć o możliwych konsekwencjach w danej sytuacji.

Czytanie jest procesem dynamicznym, który angażuje czytelnika i jego procesy myślowe. Na ten akt składa ją się funkcje poznawcze i umysłowe człowieka, percepcja, przetwarzanie i interpretacja tekstu, nadawanie znaczeń. Wszystko to składa się na umiejętność tego jak czytać ze zrozumieniem. Więcej informacji na temat czytania ze zrozumieniem znajdziesz na stronie http://www.solutio.com.pl/jak-czytac-ksiazki-ze-zrozumieniem.

Źródła:

  • Clark C., Rumbold K., Reading for pleasure: A research overview, National Literacy Trust, 2006.
  • Kassotakis M., Flouris G., Learning and teaching, Heraklion Crete: Irida publications, 2006.
  • Kourkouta, Lambrini & C, Iliadis & Frantzana, Aikaterini & V, Vakalopoulou, Reading and Health Benefits, Journal of Healthcare Communications, 03. 10.4172/2472-1654.100149, 2018.
  • Nacer Bouhedjam D., Importance of Reading Activity in Education, 2015.
  • Winter-Hebert L., 10 Benefits of Reading: Why You Should Read Every Day.
  • https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-ksiazki-2/

One Reply to “11 argumentów przemawiających za tym, dlaczego warto czytać książki”

  1. O tak! Uwielbiam mężczyzn, którzy stale się rozwijają i są inteligentni 🙂 Regularne czytanie niezwykle wpływa na nasz umysł. Warto o tym pamiętać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.