Nieuchronnie zbliża się październik, a wraz z nim czas studiów. Jeszcze jest dobry moment na wybór swojej ścieżki życiowej. Jeśli interesujesz się mediami oraz filmoteką nie tylko narodową to kierunek Filmoznawstwo i kultura mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Czym jest system USOS?
USOS jest Uniwersyteckim Systemem Obsługi Studiów. Jest to system informatyczny, który służy do zarządzania przebiegiem studiów w szkole wyższej. Głównym obszarem zastosowań tego systemu jest elektroniczna obsługa przebiegu studiów każdego studenta. Program polega na aktualizacji zajęć, ocen, protokołowania wniosków, prac naukowych. Służy również do immatrykulacji studentów, obsługi Elektronicznych Legitymacji Studenckich, rejestracji na zajęcia, płatności czy uzupełniania ankiet międzyuczelnianych. System USOS UAM jest stricte skierowany dla studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Filmoznawstwo i kultura mediów – program studiów
Kierunek Filmoznawstwo i kultura mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapewnia znakomite przygotowanie z zakresu filmu i mediów. Program zajęć stwarza możliwości pozyskania wiedzy o kulturze i filmie w przedziale od starożytności po współczesność. Studenci poznają i rozumieją twórczość artystyczną na wielu wymiarach, co służy nabyciu biegłości w analizie dzieła filmowego, przy jednoczesnym oparciu o narzędzia literatury, sztuki, kultury czy mediów.
Przedmioty na tym kierunku mają jednolity ciąg, są kontynuacją z semestru na semestr, dzięki czemu nabywana wiedza ma charakter stałej, sukcesywnej edukacji. Stopniowo dokładane są zajęcia rozszerzające z zakresu malarstwa, muzyki czy innych mediów np. telewizji. Kierunek ma charakter interdyscyplinarny, zachodzi na różne obszary naukowe dzięki czemu doskonale rozwija perspektywy z obszarów humanistycznych, historycznych, kulturalnych czy artystycznych.
Przedmioty na kierunku Filmoznawstwo i kultura mediów
Studia “Filmoznawstwo i kultura mediów” na poziomie licencjatu obejmują zakres przedmiotów takich jak:
- Kino światowe;
- Historia filmu polskiego;
- Analiza i interpretacja filmu;
- Gatunki filmowe i literackie;
- Film dokumentalny;
- Historia telewizji;
- Film animowany;
- Muzyka i film;
- Bohater filmowy i literacki;
- Mistrzowie kina.
Studia “Filmoznawstwo i kultura mediów” na poziomie magisterium obejmują zakres przedmiotów takich jak:
- Kino europejskie;
- Muzyka, media wartości;
- Recepcja filmu;
- Film i percepcja wzrokowa;
- Rynek filmowy;
- Medialna estetyka filmu fabularnego;
- Teraźniejszość kulturowa filmu;
- Fotografia i złudzenie;
- Mass medium;
- Dramaturgia audiowizualna.
Na studiach magisterskich istnieje również możliwość wyboru dwóch specjalizacji: Kultury filmowe oraz Filmoznawstwo intermedialne.
Jaka praca po studiach “Filmoznawstwo i kultura mediów”?
Myśląc nad swoją karierą zawodową zawsze warto mieć na uwadze to, jakie mamy perspektywy po ukończeniu studiów. Po studiach I stopnia jest mniejsza pewność pracy niż po ukończeniu magisterium. Jako absolwent kierunku “Filmoznawstwo i kultura mediów” na poziomie licencjatu znajdziesz pracę w:
- Instytucjach filmowych takich jak kina, biura festiwalowe, teatry, instytucje kulturowe;
- Placówki związane z edukacją filmową np. kina studyjne;
- Jako osoba dysponująca danymi i materiałami informacyjnymi, niezbędnymi w działalności środków masowego przekazu;
- Instytucjach rządowych i samorządowych, które promują rozwój kultury filmowej.
Jako absolwent studiów II stopnia masz większe możliwości w wyborze miejsca pracy jak i zajmowanego stanowiska. Tytuł magistra uprawnia Cię do podjęcia pracy w zawodach takich jak w przypadku licencjatu, jednak możesz również wykorzystać swój potencjał w zatrudniając się w laboratoriach badawczych, gdzie możesz zaprojektować badania dotyczące recepcji filmu, złudzeń filmowych czy badać ruch gałek ocznych podczas projekcji filmu. To daje Ci ogromne szanse na rozwój i wkład w dziedzinę nauki jaką jest psychologia eksperymentalna. Wiele zależy od tego jak pokierujesz swoją karierą zawodową i jakie obszary najbardziej Cię interesują. Studia są tylko wstępem, umożliwiającym nadanie kierunku swoim pasjom i umiejętnościom.
Źródła:
- https://amu.edu.pl/kandydaci/kierunki-studiow/kierunki-na-litere-f/filmoznawstwo-i-kultura-mediow,
- Fedorov A., Film and Media Studies: 51 articles (2015-2017), European Reseacher, 2017,
- Fedorov A., Film Studies in the University Student’s Audience: From entertainment genres to art House, 10.13140/RG.2.1.4158.8641, 2014,
- Schatz T., Film Studies, Cultural Studies, and Media Industries Studies, Media Industries Journal 1.1(2014), ISSN: 2373-903739, 2014,
- https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/147041290200100102.
Polecam! To świetny kierunek, który stawia studentów przed szeregiem indywidualnych zadań – zadań wymagających własnej pracy i nieustannego samokształcenia.