Posted on

To prawda, że nauczanie indywidualne w domu cieszy się coraz większym zainteresowaniem rodziców, którym zależy na zapewnieniu dziecku komfortowych warunków do nauki. Warto przy tym wspomnieć, że edukacja domowa okazuje się godnym uwagi rozwiązaniem nie tylko w przypadku dzieci, które miewają problemy z szybkim przyswojeniem danego materiału lub które nie mają zbyt dobrych kontaktów z rówieśnikami uczęszczającymi do tej samej klasy. Coraz częściej nauczanie indywidualne w domu staje się bardzo dobrym pomysłem dla zdolnych młodych ludzi, którzy podczas takiej edukacji zyskują możliwość rozwoju swoich zainteresowań i chętniej odkrywają wówczas świat nauki. Dlatego też warto dowiedzieć się, jakie są zalety i wady nauczania indywidualnego w domu, a następnie zdecydować, czy sprawdzi się ono w przypadku naszego dziecka.

Dlaczego nauczanie indywidualne w domu pozwala dzieciom na lepszy rozwój?

Rozważając, czy nauczanie indywidualne w domu będzie godnym uwagi rozwiązaniem, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, że pozwala ono w pełni skupić się na potrzebach jednego dziecka. W szkole klasy liczą zazwyczaj 15-30 osób, co sprawia, że jeden nauczyciel niekiedy nie jest w stanie każde dziecko otoczyć odpowiednią opieką i upewnić się, że nadąża ono z przerabianym obecnie materiałem. Ponadto niektóre dzieci mimo bardzo dużej wiedzy nie czują się zbyt pewnie w licznych grupach i w efekcie boją się odezwać nawet wtedy, gdy znają odpowiedź na dane pytanie. Tego typu sytuacje sprawiają, że niektórzy nauczyciele wystawiają im niższe stopnie ze względu na małą aktywność podczas zajęć, co w większości przypadków okazuje się jeszcze bardziej zniechęcające do zabierania głosu w czasie trwania lekcji.

Nauczanie indywidualne w domu pozwala zaobserwować, na jakim poziomie jest dziecko i umożliwia dobranie przerabianego materiału w taki sposób, aby upewnić się, że bez większych trudności zrozumie wszystkie ważne zagadnienia. Warto przy tym wspomnieć, że opanowanie podstaw okazuje się niezbędne do zrozumienia innych, bardziej rozbudowanych definicji. Z tego też powodu młodzi ludzie, którzy w początkowych latach edukacji nie zrozumieli dobrze podstaw, miewają w późniejszych etapach znacznie więcej trudności. Dlatego też nauczanie indywidualne w domu ułatwia znalezienie ewentualnych braków i nadrobienie ich z pomocą rodziców lub nauczyciela. Wówczas godnym uwagi rozwiązaniem stają się również specjalne placówki oświatowo-wychowawcze, które wspierają edukację domową. Jedną z nich jest Centrum Nauczania Domowego oferujące pomocne materiały edukacyjne lub konsultacje ze specjalistami z danych dziedzin.

Załącznik:
21-10-66-2.jpg

Czy nauczanie indywidualne w domu wymaga większego zaangażowania rodziców?

Na samym początku nauczania indywidualnego w domu rodzice często muszą poświęcić nieco więcej wolnego czasu na zachęcenie dziecka do nauki i na ewentualną pomoc w trudniejszych zagadnieniach. Mimo to z biegiem czasu edukacja domowa staje się codziennością i pewnego rodzaju nawykiem, dzięki czemu młodzi ludzie nie potrzebują dodatkowej zachęty ani kontroli. Z tego też powodu rodzice nie muszą obawiać się, że podczas nauczania indywidualnego staną się nauczycielami swoich dzieci, co byłoby bardzo trudno połączyć z innymi obowiązkami. Ponadto w razie potrzeby młodzi ludzie mogą z powodzeniem skorzystać ze wspomnianego wcześniej Centrum Nauczania Domowego, dzięki któremu lepiej zaplanują swoją naukę i wyjaśnią ewentualne wątpliwości z nauczycielami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.