Posted on

Książkowe fabuły coraz częściej trafiają na duże ekrany w postaci filmów bądź seriali. Produkcje te nawiązują do swoich pierwowzorów w większym bądź mniejszym stopniu, jednak w obu przypadkach wywołują wiele emocji.

Ekranizacje książek pobudzają do zażartej dyskusji nie tylko tych, którzy po ich obejrzeniu decydują się skonfrontować wrażenia z papierowym pierwowzorem, ale także czytelników, którzy już wcześniej zetknęli się z fabułą na kartkach papieru. Poniżej przedstawiamy kilka tytułów książek, po które warto sięgnąć jeszcze przed obejrzeniem ich ekranizacji.

Ekranizacje książek, które warto najpierw poznać na papierze

Jedną z najbardziej znanych i docenionych ekranizacji książek jest cykl filmów, które powstały na podstawie serii J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Znajdziemy jednak wiele innych przykładów produkcji, którym za podstawę posłużył literacki pierwowzór, często znacznie ciekawszy niż kinowa produkcja. Jednym z takich tytułów, jest „Arsène Lupin kontra Herlock Sholmès” Maurice Leblanda.  Książka ta to zbiór dwóch opowiadań, które po raz pierwszy zostały opublikowanie w 1905 roku w czasopiśmie „Je sais tout”. Pisarz, decydując się na oczywiste nawiązanie do postaci Sherlocka Holmesa, w przewrotny sposób wykorzystuje sławną postać w historii, w której rolę głównego bohatera odgrywa Arsène Lupin – francuski dżentelmen-włamywacz, znany z pomysłowych sposobów na popełnianie kolejnych przestępstw. Postać włamywacza stała się pewnego rodzaju  ikoną, którą wielokrotnie inspirowali się nie tylko pisarze, ale również filmowcy. Przygody Arsène Lupina przedstawiono w kilku produkcjach, m.in. amerykańskim „Powrocie Arsène Lupin” z 1938 roku czy francuskim serialu o tej samej nazwie emitowanym w latach 1989-1995. Również platforma Netflix kilka lat nakręciła serial, który nawiązuje do przygód sławnego włamywacza.

Nagrodzony Oscarem dla najlepszego reżysera film „Psie pazury”, którego premiera miała miejsce w 2021 roku, to kolejna produkcja, która powstała na podstawie literackiego pierwowzoru. Książka o tym samym tytule autorstwa Thomasa Savage to klimatyczny western opowiadających o losach braci, których oprócz więzów krwi i pokoju, w którym mieszkają razem od urodzenia, nie łączy ze sobą niemal nic. Relacje między mężczyznami ostatecznie przekreśla ślub jednego z braci, który doprowadza do otwartego konfliktu.

Premiera filmu opartego na książce zaliczanej do klasyki amerykańskiej literatury, czyli „Zaułka koszmarów”, była jednym z najważniejszych wydarzeń kinowych ubiegłego roku. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się m.in. Bradley Cooper, Cate Blanchett czy Rooney Mara, a sam film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Książkę Williama Lindsaya Greshama, na której został oparty scenariusz, zalicza się do gatunku tzw. czarnych kryminałów. W przeszłości budziła ona wiele emocji – była książkowa zakazaną i bardzo często cenzurowaną. Aktualnie mroczne dzieło Greshama przeżywa renesans i zyskuje coraz to nowych miłośników. Inną głośną premierą, która miała miejsce w 2021 roku, była „Diuna” z Timothée Chalamet i Zendayą w rolach głównych. Film powstał na podstawie bestsellerowej serii „Diuna”, której autorem jest Frank Herbert. Ekranizacja książki przyczyniła się do ponownego zainteresowania jej literackim pierwowzorem, co doprowadziło do ogromnego sukcesu całego cyklu, w którego skład aktualnie wlicza się części napisane przez Briana Herberta, syna Franka Herberta, oraz Kewina J. Andersona.

Seriale na podstawie książek

Na podstawie książek powstają także liczne seriale telewizyjne. Są to m.in. „Daisy Jones & The Six” oparty na książce Taylora Jenkinsa Reifa o tym samym tytule, który można znaleźć na Amazon Prime Video, ekranizacja „Anatomii skandalu” Sarah Vaughan czy „Niespokojnych ludzi” Fredrik Backman, które obejrzymy na platformie Netflix.

Także w Polsce produkowanie filmów i seriali opartych na książkach czy nawet całych cyklach powieści popularnych pisarzy jest czymś coraz częściej spotykanym. „Zachowaj spokój” to polski serial z Magdaleną Boczarską w roli głównej, którego premiera miała miejsce w kwietniu tego roku. Produkcja powstała na podstawie książki Harlana Cobena o tym samym tytule. Innymi głośnymi ekranizacjami książek były serial „Behawiorysta” oparty na podstawie powieści poczytnego pisarza kryminałów Remigiusza Mroza oraz filmowa produkcja „Inni Ludzie” na podstawie książki Doroty Masłowskiej.

Dzieła filmowe rządzą się swoimi prawami. Często ograniczone są budżetem, czasem czy umiejętnościami aktorów. Innym razem po prostu trafiają do nas w zupełnie inny sposób, niż pobudzające wyobraźnie historię zawarte na kartkach papieru. Tak jest w przypadku przytoczonych wyżej tytułów. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do sięgnięcia po nie bez względu na to, czy obejrzenie ekranizacji macie jeszcze przed sobą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.