Posted on

Ryszard Kapuściński to ikona światowego reportażu – człowiek obdarzony niezwykłym darem postrzegania tego, co zazwyczaj bywa niewidzialne dla zajętego swoimi sprawami człowieka. Wykwintny obserwator świata pozostawił po sobie wiele wspaniałych publikacji, które do dnia dzisiejszego należą do czołówki najczęściej tłumaczonych dzieł na świecie.

Ryszard Kapuściński jest wielką legendą – jego postać od wielu lat wzbudza ogromną ciekawość. Nie chodzi tutaj wyłącznie o twórczość literacką, ale i o życie osobiste. Patrząc na jego życie można powiedzieć, że urodził się po to, by stać się niekwestionowanym „cesarzem reportażu”. Moda na czytanie Kapuścińskiego nie przemija – współczesny czytelnik fascynuje się pisarskimi migawkami z minionych epok, świadectwem przeszłości i odczuwaniem świata, którego w zasadzie już nie ma. Ryszard Kapuściński żył w latach 1932 – 2007. Na swoim koncie miał wiele prestiżowych nagród.

Kapuściński a czasy przeszłe

Maestro (tak nazywał Kapuścińskiego Gabriel Garcia Marquez, laureat literackiej Nagrody Nobla) debiutował jako poeta w wieku 17 lat. Swój dziennikarski warsztat dopracowywał w „Sztandarze Młodych”. Zwrócił na siebie uwagę reportażem „To też jest prawda o Nowej Hucie” – w 1956 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Krótka podróż do Pekinu zakończyła się wymuszonym odejściem ze „Sztandaru Młodych” i przejściem do „Polityki”. W 1958 roku wyjechał do Konga, co rozbudziło jego zamiłowanie do reportażu. Za oficjalny debiut Kapuścińskiego uznaje się „Busz po polsku” (1962 rok). Praca w Polskiej Agencji Prasowej przynosi mu możliwość przeniesienia się do Afryki aż na 6 lat. „Cesarz” bacznie obserwował zmiany zachodzące w Afryce. Potrafił przewidzieć wydarzenia powiązane z tymi transformacjami. Na Afryce znał się lepiej niż na przykład dyplomaci. Wczuwał się w nią – pisał o tym, czego sam doświadczył i co sam widział. Nie bał się ryzyka. Po chorobie udał się w podróż na Kaukaz, a następnie przeniósł się do Ameryki Południowej. Odpoczynek od reporterskiej pracy przyniosły mu dopiero lata 80-te. Do wielkiego pisarstwa wrócił w latach 90-tych. Wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego to w zasadzie lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika reportażu.

Książki na wyciągnięcie ręki

Współczesny czytelnik ma przebogaty wybór książek i e-booków. Zaletą książki w wersji elektronicznej jest niższa cena oraz czas dostawy: nie trzeba czekać iluś dni na przesyłkę z książkami. W Woblink można zakupić książki i e-booki w konkurencyjnych cenach, dzięki czemu można po prostu wybrać więcej ciekawych tytułów. Dobre ceny docenią szczególnie te osoby, które kochają literaturę i nie potrafią się obejść bez klasyki czy nowości wydawniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.