Posted on

Tematyka relacji polsko-ukraińskich zyskała na znaczeniu szczególnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wojna u naszych wschodnich sąsiadów i związana z nią masowa ucieczka tysięcy Ukraińców do Polski wywołała wiele pytań. Związki Polski z Ukrainą są jednak silne od wielu wieków – w końcu Ukraina przez wiekami w dużej swojej części znajdowała się w granicach Rzeczypospolitej. Dziś stanowi odrębne państwo, co nie oznacza jednak, że związki pomiędzy oboma narodami uległy zatarciu. Silne związki Polski z Ukrainą ukazuje sondaż przeprowadzony w II połowie 2022 r. wśród obywateli Ukrainy.

Z czym Polska kojarzy się obywatelom Ukrainy?

Polska kultura oczami Ukraińców to sondaż przeprowadzony na przełomie października i listopada 2022 r. wśród mieszkańców Ukrainy. Jego celem było udzielenie odpowiedzi na pytanie, co Ukraińcy wiedzą o polskiej kulturze, jak postrzegają dziedzictwo przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i czy identyfikują się z nim jako naród. Polska cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród obywateli Ukrainy – według sondażu, aż 43% Ukraińców postrzega nasz kraj jako posiadający najciekawszą kulturę. Odsetek ten jest jeszcze wyższy w Galicji (57%), która w dużej swojej części przed II wojną światową znajdowała się w granicach II RP.

Ukraińcy odczuwają silną bliskość z Polską oraz jej kulturą, a wiedzę o niej czerpią m. in. z mediów, od przyjaciół i znajomych, a także z własnego doświadczenia – wielu ankietowanych deklarowało, że było w Polsce, a nawet mieszkało w naszym kraju przez pewien czas. Ukraińcy są zainteresowani nie tylko wydarzeniami z naszego kraju, lecz także polskimi filmami, książkami, muzyką i szeroko pojętą kulturą. Wielu ankietowanych deklaruje chęć spędzenia nad Wisłą urlopu i bliższego poznania codziennego życia w Polsce. Co ciekawe, wielu Ukraińców preferuje kulturę polską bardziej niż rosyjską, co widać m. in. na przykładzie chęci zastąpienia w kanonie lektur szkolnych dzieł A. Puszkina dziełami A. Mickiewicza, za czym opowiedziało się 69% respondentów.

Górale pasą owce na pastwisku

Co Ukraińcy wiedzą o polskiej kulturze?

Największą znajomością polskiej kultury z oczywistych powodów wykazują się mieszkańcy Galicji. Wiedza reszty badanych Ukraińców jest raczej ogólna – połowa z osób badanych w sondażu nie była w stanie wymienić nazwiska żadnego znanego Polaka. Pozostali najczęściej wymieniali natomiast Chopina, Mickiewicza i Sienkiewicza, czyli osobistości znane praktycznie na całym świecie. Niewielu Ukraińców zdaje sobie także sprawę z tego, że wielu znanych Polaków (m. in. Juliusz Słowacki, Stanisław Lem czy Jan Paderewski) urodziło się na ziemiach ukraińskich. Jak więc generalnie wygląda polska kultura oczami Ukraińców?

Ogólnie rzecz ujmując, sondaż ukazał, że Ukraińcy darzą Polaków i naszą kulturę dużą sympatią. Wielu z nich sympatyzuje z naszym narodem i krajem, a pozytywne nastroje wobec Polski i Polaków dodatkowo wzmocnił wybuch wojny oraz pomoc dla uchodźców, w którą najbardziej zaangażowała się właśnie Polska. Mieszkańcy Ukrainy, którzy zdecydowali się pozostać w swoich domach pomimo toczącego się w ich kraju konfliktu zbrojnego, doceniają nasz wkład w pomoc ich współobywatelom oraz jeszcze bardziej interesują się Polską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.