Posted on

Interesujesz się psychologią? Chcesz wiedzieć jaki wpływ na psychikę człowieka mają relacje międzyludzkie oraz czynniki zewnętrzne?

Psychologia – czym się zajmuje i do kogo jest skierowana

Szukasz informacji o tym jak pokonać stres, radzić sobie z trudnymi, silnymi emocjami i problemami? A może chcesz wiedzieć jak pomóc bliskiej osobie, która cierpi na depresję, stany lękowe, niepewność? Na rynku dostępnych jest obecnie wiele wartościowych tytułów, które pozwolą Ci pogłębić swoją wiedzę i lepiej zrozumieć ludzi. Z łatwością znajdziesz książkę psychologiczną odpowiadającą Twoim zainteresowaniom i potrzebom.

Psychologia bada mechanizmy i prawa rządzące psychiką i zachowaniem ludzi, a także wpływ zjawisk psychicznych na interakcje z otoczeniem i stosunki międzyludzkie. Chociaż psychika interesowała ludzi od dawna, to dopiero w XIX wieku zaczęto systematycznie gromadzić posiadaną wiedzę empiryczną. Wcześniej psychologię traktowano jako element filozofii. 

Psychologię można podzielić na akademicką oraz stosowaną. Akademicka zajmuje się m.in. procesami poznawczymi, rozwojem, postrzeganiem osób i interakcjami między ludźmi. Natomiast stosowana zajmuje się wykorzystywaniem wiedzy psychologicznej, np. podczas diagnozy i rehabilitacji osób z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego, leczeniu zaburzeń psychicznych czy problemach szkolno-wychowawczych.

Nie musisz jednak być wykwalifikowanym specjalistą, aby sięgać po książki z zakresu psychologii. Wiele pozycji zostało przygotowanych z myślą o osobach, które interesują się tematyką, jednak nie posiadają wykształcenia psychologicznego. Są to pozycje, które w przystępny sposób podejmują ważne tematy, np. więzy między rodzicem a dzieckiem, depresja czy trudne relacje z jedzeniem.

Interesujące książki psychologiczne, po które warto sięgnąć

 Jedną z ciekawszych pozycji dostępnych na rynku jest „Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie” Agnieszki Kozak i Jacka Wasilewskiego. Autorzy pokazują jak wielkie znaczenie mają słowa wypowiedziane do nas przez najbliższych w okresie naszego dzieciństwa. Często nie zdajemy sobie sprawy, że pewne zakazy bądź nakazy narzucane nam we wczesnych latach, mogą tkwić w naszych głowach nawet w okresie dorosłości, kiedy jesteśmy już niezależni i samodzielni. Z książki tej nie tylko dowiesz się jakich słów nie używać w stosunku do swoich dzieci, ale również jak uwolnić się od własnych „złych zaklęć” rzuconych przed wieloma laty. Dzięki nabytej wiedzy znów staniesz się w pełni sobą i będziesz odważnie korzystać z życia oraz wyrażać swoje opinie.

Depresja jest jedną z chorób, na którą cierpi wiele osób, ale wciąż pozostaje tematem tabu. Spore grono ludzi nie rozumie tego zjawiska, uważa że ktoś jest po prostu leniwy bądź negatywnie nastawiony, wydziwia i wyolbrzymia fakty. Niektórzy nie mogą zrozumieć, że osoba uśmiechnięta w pracy może cierpieć w domowym zaciszu. Książka „Depresja, czyli gdy każdy oddech boli” Moniki Kotlarek nie zastąpi leków ani profesjonalnej terapii. Może jednak pomóc chorym, którzy będą wiedzieć, że nie są odosobnieni, a także ich bliskim, którzy nie do końca wiedzą w jaki sposób mogą pomóc oraz nie potrafią rozpoznać objaw depresji. 

Sięgając po wartościowe, popularne książki psychologiczne, uzyskasz nieocenione wsparcie w rozwiązywaniu problemów, nauczysz się dobrego podejścia do pracy, dowiesz się jak wzmacniać pewność siebie oraz nawiązywać zdrowe relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.