Posted on

Wybór odpowiedniego instrumentu to niełatwa decyzja, która odstrasza wielu początkujących muzyków od rozpoczęcia przygody z nauką gry na gitarze. W internecie i stacjonarnych sklepach specjalistycznych można znaleźć setki instrumentów, których ilość może niejednego amatora przyprawić o zawrót głowy. Problem ten nie dotyczy wyłącznie gitary elektrycznej lub klasycznej, ale też instrumentu jakim jest ukulele.

Te niewielkie sprzęty muzyczne od kilku lat zyskują stopniowo miano najpopularniejszych gitar, wypierając najbardziej rozpowszechnione do tej pory gitary akustyczne. Przed zakupem warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami gitar ukulele, aby instrument który wybierzemy był dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań.

Jakie ukulele wybrać? Czy warto zainwestować w lepszy sprzęt, czy wystarczy kupić najtańszą gitarę w supermarkecie? Oto kilka informacji, które przydadzą się każdemu początkującemu gitarzyście.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje ukulele?

Najważniejszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę wybierając ukulele, jest sprawdzenie jakości wykonania detali sprzętu. Podobnie jak w przypadku wybierania innych instrumentów strunowych, takich jak na przykład gitary klasyczne, przed zakupem należy sprawdzić czy wszystkie elementy są do siebie dopasowane oraz czy nie widać żadnych fabrycznych niedoróbek, takich jak na przykład wystające progi. Warto również przyjrzeć się temu czy gryf gitary jest prosty, ponieważ jest to ważna cecha odróżniająca kiepski i tani produkt od tych najwyższej jakości.

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów ukulele, z czego każde z nich ma swoje indywidualne cechy, które należy dostosować do potrzeb osoby grającej. Najbardziej podstawowe rodzaje ukulele to:

  • sopranowe
  • koncertowe
  • barytonowe

Ukulele jak każdy inny instrument strunowy począwszy od gitar elektrycznych, a skończywszy na banjo i mandolinach, posiada kilka odmian różniących się od siebie w najważniejszych aspektach.

Ukulele sopranowe to najbardziej klasyczny rodzaj, który cechuje się niewielkimi rozmiarami i wysokim, melodyjnym dźwiękiem. Ten rodzaj jest polecany osobom początkującym, ze względu na niskie ceny i łatwość transportu. Ukulele koncertowe jest najczęściej większe od sopranowego, co pozwala mu na osiągnięcie głośniejszego tonu, porównywalnego z gitarą klasyczną. Ukulele tego rodzaju polecane są muzykom występującym przed większą publicznością i w otwartych przestrzeniach. Ostatnim rodzajem jest ukulele barytonowe, które barwą dźwięku i strojeniem przypomina gitarę akustyczną i z tego powodu jest polecane muzykom, którzy wcześniej grali właśnie na tym instrumencie.

Ukulele z tworzywa sztucznego czy drewna – które lepsze?

Ukulele oprócz rodzajów można podzielić na materiał, z którego instrument jest wykonany. W tej kategorii wyróżnia się przede wszystkim gitary drewniane oraz ukulele z tworzyw sztucznych. Czym się różnią między sobą?

Wykonanie ukulele z drewna nadaje instrumentowi charakterystycznego, ciepłego brzmienia, które jest kojarzone z tym sprzętem muzycznym. Na ich niekorzyść działa jednak fakt, że instrumenty te są mniej wytrzymałe i bardziej podatne na wilgoć. Zastosowanie tworzyw sztucznych podnosi poziom odporności sprzętu na uszkodzenia mechaniczne, jednak instrument wydaje ostrzejsze i mniej melodyjne dźwięki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.