Posted on

Interesują Cię inne od wszystkich i modne inspiracje? Salon w ciemnych, odważnych kolorach – to jest to, czego poszukujesz. To nieco trudniejsza do przeprowadzenia przemiana wnętrz, ale za to dająca ogrom satysfakcji. Czytaj dalej i sprawdź, jak skutecznie uzyskać upragniony efekt.

Ciemne kolory na ścianach – czy pasują do każdego salonu?

Powszechnie obecna biel i jasne, pastelowe kolory na ścianach to coś, od czego chcesz uciec? Wiedz, że urządzenie modnego, ciemnego salonu nie musi być ani drogie, ani trudne. A ciemna ściana przykuwa uwagę lepiej niż jakakolwiek elegancka dekoracja. Tworzy też unikalny, wyrafinowany klimat i jest świetnym tłem między innymi dla obrazów, ale też mebli, w tym regału z książkami.

Ale czy to oznacza, że takie inspiracje – salon w ciemnych kolorach jest dostępny dla każdego? Nie do końca. Jeśli w pokoju dziennym brakuje okien, być może ciemne kolory na ścianach to jednak nie jest dobre rozwiązanie. Okna – zwłaszcza wychodzące na południe i zachód – zapewniają dostęp do naturalnego, ciepłego światła, które idealnie równoważy chłód i surowość farb w ciemnych kolorach.

Możesz teraz zadać pytanie, a co z metrażem? Czy ciemne kolory są zarezerwowane wyłącznie dla dużych i przestronnych salonów? Tak i nie. Bo owszem, jasne farby optycznie powiększają wnętrza, ale mało kto wie, że ciemne barwy – choć nie odbijają światła – to charakteryzują się jedyną w swoim rodzaju głębią i między innymi dzięki specyficznemu układowi cieni zacierają krawędzie, a to także daje efekt optycznego powiększenia.

Ciemne ściany w salonie, czyli jakie? Propozycje konkretnych kolorów

Oczywiście pierwszym kolorem, który przychodzi na myśl jest czerń. Projekt z taką barwą w roli głównej musi być porządnie przemyślany – pokój musi być dobrze oświetlony (najlepiej światłem naturalnym i sztucznym), meble nie mogą być równie ciemne, co ściany, a w dekoracjach warto przemycać błyszczące elementy, na przykład złote.

Dużą popularnością cieszy się też granat. Razem z butelkową zielenią zapoczątkował trend ciemnych, wyraziście nasyconych kolorów ścian. Dlaczego kolor granatowy jest dobrym wyborem do salonu? Bo napawa spokojem i daje poczucie bezpieczeństwa z jednej strony, a z drugiej przywodzi skojarzenia z wyrafinowaniem; salon w takiej barwie wzbudza uznanie u oglądających.

Skoro o zieleni mowa, jej butelkowa czy nawet szmaragdowa odmiana to też dobry pomysł. Bliska naturze paleta uspokaja, odpręża, daje odpoczynek zmęczonym zmysłom. Najlepiej wygląda w salonie z przeszkleniami wychodzącymi na ogród, ale w innych sytuacjach też się świetnie sprawdzi.

Pamiętaj, że w aranżowaniu wnętrz nie chodzi tylko o wybór najmodniejszych inspiracji. Salon musi służyć, a więc być dopasowany do gustu oraz praktycznych potrzeb domowników. Zawsze jest ryzyko, że ciemne kolory wyglądają świetnie w katalogu, ale w konkretnym pokoju dziennym już nie. Dlatego próbuj, a jeśli okaże się to strzałem nie w dziesiątkę, a poza tarczę, nie bój się zmienić. Kolor ścian nie jest dany raz na zawsze.

Podsumowanie:

  • Jeśli chodzi o modne inspiracje, salon w ciemnych kolorach cieszy się dużą popularnością w ostatnich sezonach.
  • Ogólnie przyjęło się, że tylko jasne kolory optycznie powiększają wnętrze, a ciemne skazują pokój na przytłoczenie. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, że jest inaczej.
  • Czerń, granat, zieleń – to jedne z najchętniej wybieranych ciemnych kolorów do salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.