Posted on

Artykuł partnera.

Wielu początkujących autorów zastanawia się, jakie środki musi przeznaczyć na swój literacki debiut. Cena publikacji może różnić się nawet o kilkanaście tysięcy złotych – ważne zmienne to nie tylko wysokość nakładu i szata graficzna. Istotny jest także zakres usług, które dla autora świadczyć będzie wydawnictwo. Dowiedz się, ile wynosi koszt wydania książki w zależności od rodzaju podpisywanej umowy.

Czy wydawnictwa przyjmują debiutanckie powieści?

Odpowiedź brzmi: czasami. Oficyny działające w tradycyjnym trybie pokrywają cały koszt redakcji, druku i dystrybucji książek, dlatego muszą ostrożnie podejmować decyzje. Zazwyczaj współpracują z szeregiem sławnych już autorów i autorek, których komercyjny sukces jest pewny. Oprócz tego spływają do nich setki propozycji od początkujących pisarzy – redaktorzy wybierają te, które ich zdaniem są najlepsze. Z tego powodu na odpowiedź od wydawnictwa trzeba czekać miesiącami, a zdarza się, że nigdy ona nie nadchodzi.

Jaki jest koszt samodzielnego wydania książki?

Wiele literackich karier zaczęło się od self-publishingu. Wspomnieć można chociażby o Margaret Atwood, Stephenie Kingu czy Rupi Kaur.

Za same usługi wydawnicze (w tym projekt okładki) zapłacić trzeba od 12 do 18 tysięcy złotych. Przy nakładzie 1000 egzemplarzy wydruk kosztuje od 5 do 15 złotych za kopię, choć przy bardziej wymagających formach graficznych cena może wynosić nawet 30 złotych. Podsumowując, autor wybierający opcję self-publishing musi przygotować się na wydatek rzędu minimum 20 tysięcy złotych.

Cena współpracy z vanity press

Wydawnictwa vanity oferują początkującym pisarzom i pisarkom możliwość opublikowania swojej pierwszej powieści w skromniejszym nakładzie, zwykle mniejszym niż 1000 egzemplarzy. Koszt takiego działania to od 4 do 10 tysięcy złotych, w zależności od liczby kopii oraz oczywiście indywidualnej oferty danej oficyny. W kwocie tej zawiera się praca redakcyjna, druk i dystrybucja książki.

Taka opcja wydaje się bardziej korzystna finansowo, daje też poczucie bezpieczeństwa związane z byciem “pod skrzydłami” osób doświadczonych w branży. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wydawnictwo vanity zwykle nie jest zainteresowane efektywną promocją wydanego dzieła. Jego główne źródło przychodu to wniesiona przez autora początkowa opłata. Oficyny usługowe mają też opinię niewybrednych, gdyż są w stanie wydać wszystko, za co zapłaci pisarz. Taki start kariery może długo mieć negatywny wpływ na nasz PR.

Koszt wydania książki w modelu subsydiowanym

Model subsydiowany polega na tym, że wydawnictwo i debiutujący w nim autor dzielą się kosztami wydania książki mniej więcej po połowie. Taką opcję można określić jako sięgnięcie po najlepsze z dwóch światów! Otrzymujemy bowiem opiekę i wsparcie profesjonalistów, jednocześnie pozostając głównym decydentem w sprawie swojej książki.

Obecnie jedynym w Polsce wydawnictwem proponującym takie warunki współpracy jest Novae Res. Wydają jedynie wybrane teksty, możemy więc być pewni, że jeśli nasza powieść przeszła etap selekcji, to ma potencjał na zdobycie wiernych czytelników. Wydawnictwo Novae Res oferuje mniejszy procent zysku ze sprzedaży niż vanity press, za to przykłada o wiele większą wagę do szerokiej dystrybucji i przemyślanej promocji dzieła. To podejście przynosi zysk obu stronom umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.