Posted on

W marcu 2022 roku w Polsce rozpocznie się proces zmiany sygnału DVB-T na nowy standard DVB-T2/HEVC. Jego zakończenie planowane jest na czerwiec tego samego roku. Zmiana ta przyniesie sporo korzyści, jednak mimo to pojawiają się pewne obawy. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC, należy dokładniej zgłębić ten temat.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC i co niesie za sobą nowy standard?

Nowoczesne modele telewizorów oferują wiele możliwości. Jedną z zalet tych urządzeń jest wyświetlanie obrazów w bardzo wysokiej jakości, takiej jak chociażby 4K. Na tle tych osiągnięć przestarzały sygnał telewizji naziemnej wypada dość kiepsko. W związku z tym stworzono nowoczesny standard, który ma pozwolić teleodbiorcom wykorzystywać swój sprzęt w pełni.

Wprowadzenie DVB-T2/HEVC to przede wszystkim projekt nie tylko Polski, ale również całej Unii Europejskiej. Nowy standard wspomoże sieć 5G, która będzie tym samym miała więcej miejsca na sprawne działanie. Dodatkowo zyskają na tym stacje telewizyjne, które będą mogły zwiększyć liczbę nadawanych kanałów lub poprawić jakość już istniejących. Pomimo tych zalet, wiele osób patrzy na nowoczesny standard z niepokojem. Dlaczego? Posiadacze odbiorników telewizyjnych obawiają się, że ich sprzęt nie będzie nadawał się do użytku. Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC?

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC?

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC? Po pierwsze, jeśli nasz telewizor ma już swoje lata, być może jest to dobry moment na jego zmianę. To rozwiązanie polecają różni producenci, informując przy okazji o możliwych brakach sprzętu w czasie trwania procesu wymiany standardu. Dlatego im wcześniej wybierzemy się na zakupy, tym mniejszy stres, że na półkach sklepów stacjonarnych i wirtualnych zabraknie dobrych modeli.

Sam odbiór sygnału telewizyjnego DVB-T2 jest możliwy także również za pomocą dekodera. Tutaj sprawa jest nieco prostsza, ponieważ aby korzystać z najnowszego standardu, należy dobrać odpowiednią przystawkę. Ta kwestia jest na tyle prosta, że sam rząd zadeklarował wsparcie finansowe na zakup takich dekoderów. Aby się upewnić, że nasz telewizor spełnia wymagania, warto skorzystać ze specjalnego kanału telewizyjnego. Jeśli po jego uruchomieniu zobaczymy pewien obraz, a także usłyszymy dźwięk, oznacza to, że nasz sprzęt jest kompatybilny z najnowszym standardem.

Innym sposobem na upewnienie się w kwestii kompatybilności jest sprawdzenie specyfikacji naszego urządzenia. Można ją znaleźć w internecie lub w instrukcji obsługi. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup nowego telewizora, warto uważać na potencjalnych oszustów, zwłaszcza na aukcjach internetowych. Takie produkty mogą być wadliwe i pozbawione chociażby wsparcia dla kodowania HEVC. Najlepiej zdecydować się na zakup z zaufanych źródeł, a także sięgać po produkty z najwyższej półki, takie jak SMART TV Samsung.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.