Posted on

Okres przedszkolny to czas intensywnego rozwoju, poznawania nowych i rzeczy oraz nabywania kolejnych umiejętności. Niewątpliwie pomagają w tym różnorodne zajęcia prowadzone w przedszkolach, zarówno obowiązkowe, jak i dodatkowe. Obok zajęć z rytmiki, języka obcego, czy gimnastyki pojawiła się również sensoplastyka. Na czym polega?

Co to jest sensoplastyka?

Sensoplastyka zdobywająca w ostatnim czasie coraz więcej zwolenników i zadowolonych uczestników to rodzaj zajęć plastycznych i manualnych z wykorzystaniem wszystkich zmysłów. Zajęcia z tej dziedziny dedykowane są dzieciom już od urodzenia, dzięki czemu poddawane są stymulacji i różnym bodźcom, ułatwiającym późniejsze funkcjonowanie i postrzeganie. W sensoplastyce używane są jedynie przedmioty i materiały bezpieczne dla dzieci, takie jak np. barwniki spożywcze czy ogólnodostępne produkty: ryż, makaron, jogurt, mąka. Dokładne opisanie sensoplastyki, jej wpływu na rozwój dzieci oraz metodyki prowadzenia zajęć znaleźć można w ofercie oficyny wydawniczej Impuls. Szeroka gama dostępnych materiałów zarówno dla prowadzących, jak i rodziców, pozwoli dokładnie zapoznać się z tajnikami sensoplastyki i innych zajęć korzystnie wpływających na rozwój maluszków.

Jak wyglądają zajęcia w ramach sensoplastyki?

Aby przygotować salę i miejsce do zajęć z sensoplastyki, zazwyczaj rozłożona zostaje folia ochronna, np. malarska, która pozwoli na swobodne korzystanie ze wszystkich materiałów bez ograniczeń i blokowania inwencji oraz kreatywności maluchów. Istotną kwestią przygotowania do zajęć jest strój na zmianę, gdyż z pewnością ulegnie zabrudzeniu. Wszystko jednak da się wyprać, więc uczestnicy nie są w tym miejscu narażeni na żadne straty. Każde spotkanie sensoplastyczne skupia się wokół innego materiału. Raz może to być ryż, inny razem makaron, kasza, różne tkaniny czy włóczka. Następnie dokonuje się wszystkiego, co tylko się da, aby dany przedmiot poznać lub wykorzystać. Pomagają w tym scenariusze zajęć dla nauczycieli.

Jakie korzyści płyną z zajęć sensoplastycznych?

Sensoplastyka wpływa na stymulację wszystkich zmysłów jednocześnie. Jest to dotyk, wzrok, smak, słuch oraz węch. Stymulowane są jednocześnie, co znacznie wpływa na rozwój dziecka i tworzenie nowych powiązań między neuronami w mózgu. Przyniesie to korzyści w postaci szybszego kojarzenia, myślenia, łączenia informacji i wyciągania wniosków w przyszłości. Ponadto sensoplastyka to kontakt z rówieśnikami oraz możliwość zrobienia tego, co w domu niekoniecznie jest wskazane, czyli bałaganu, rozsypania, przelewania, przesypywania itp. czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.