Posted on

Studia podyplomowe są formą kształcenia dla osób, które już ukończyły studia I stopnia bądź II stopnia. Trwają od roku (2 semestry) do maksymalnie 2,5 lat (5 semestrów). Aby zacząć studia podyplomowe, należy być co najmniej licencjatem bądź inżynierem, ale można mieć też tytuł magistra. Kierunek studiów podyplomowych nie musi być jednak związany z tym wcześniej studiowanym. 6 korzyści, jakie dają studia podyplomowe – dlaczego warto?

1. Specjalistyczna wiedza

Na studiach podyplomowych raczej nie ma przedmiotów ogólnokształcących, a specjalistyczne, ukierunkowane na dany temat,  dotyczące tylko wybranej dziedziny. Można skupić się na tym, co chce się robić, bez rozpraszania się dodatkowymi przedmiotami.

2. Uzupełnienie studiów magisterskich/licencjackich

Studia podyplomowe mogą stać się świetnym uzupełnieniem studiów licencjackich, inżynierskich bądź magisterskich. Można je np. wybrać na innej uczelni i poznać nowych profesorów i specjalistów w danej dziedzinie. Można wybrać również kierunek podobny, ale nie taki sam, by nieco uzupełnić swoją wiedzę.

3. Wiedza z całkowicie nowej dziedziny

Studia podyplomowe pozwolą na zdobycie wiedzy nawet z dziedziny, która całkowicie odbiega od tej poprzednio studiowanej. Osoba, która skończyła medycynę, może studiować np. ekonomię czy kierunek związany ze sztuką! Związane jest to często ze zmianą zdania – kandydat pracuje w innej dziedzinie niż ta, z której ukończył studia. Studia podyplomowe nie są zwykłym kursem, tylko tokiem kształcenia, za który dostaje się dyplom i który prowadzą najlepsze uczelnie. Czasem kierunek studiów wybiera się też, po prostu, z uwagi na własne zainteresowania czy z ciekawości, żeby dowiedzieć się czegoś o świecie.

4. Kompetencje zawodowe

Ukończenie studiów podyplomowych staje się pozycją w CV i atutem dla potencjalnego pracodawcy. Osoba, które je ukończyła, ma specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny, często niezwiązanej z kierunkiem studiów poprzednich. Poza tym to dowód na to, że kandydat jest pracowity i aktywny. Studia podyplomowe nie są przecież obowiązkowe – są dla tych, którzy chcą się dalej rozwijać.

5. Krótki czas trwania

Studia podyplomowe trwają krócej od licencjackich i zwykle krócej niż magisterskie. Łatwiej je więc połączyć z innymi zajęciami. Specjalistyczną wiedzę z danej dziedziny zdobędzie się nawet w rok czy w 3 semestry.

6. Satysfakcja

Ukończenie kolejnego etapu edukacji wiąże się z satysfakcją. Studia podyplomowe dają świadectwo, z którego można być dumnym. Ukończenie każdego semestru wymaga pracy, przygotowań do egzaminów czy zajęć. Bywa to męczące w trakcie toku studiów, ale, po ich ukończeniu, przychodzi zadowolenie z samego siebie.

Pamiętać należy jednak o tym, że na studiach podyplomowych nie ma się już statusu studenta, a słuchacza. Przestaje obowiązywać legitymacja studencka (która daje zniżki, np. 51% na pociągi), nie można wziąć kredytu studenckiego (w tym kredyt online). Ten tok studiów jest przeznaczony tylko dla osób, które chcą zdobywać wiedzę i nowe kompetencje zawodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.